صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

جامعه ای که علم محور نباشد پیشرفت نمی کند / علم و دانش سنگر اول مجاهدت است

آرت پرس: شهردار تهران گفت : هدف در تربیت اسلامی آن است که روح حقیقت جویی و رستگاری را در زندگی به دست آوریم و این مهم تنها با تعلم و تعقل بر بستر تزکیه امکان پذیر است.

به گزارش آرت پرس:دکتر محمد باقر قالیباف صبح امروز در مراسم آغاز سال تحصیلی که در دبیرستان پسرانه علامه حلی تهران برگزار شد بعد از نواختن زنگ شروع سال تحصیلی ،ضمن تبریک به مناسبت آغاز این سال به دانش آموزان ، دانشجویان و پژوهشگران و همچنین گرامیداشت یاد شهدای دوران دفاع مقدس و به ویژه شهدای دانش آموز گفت : بیشترین قشری که در دوران دفاع مقدس شهید داد قشر دانش آموزان بود و بیشترین حضور را نیز دانش آموزان مقطع دبیرستان داشتند که یادشان را گرامی می داریم .
قالیباف پیوند علم و عمل را پیوند مبارکی دانست و افزود : میدان دفاع مقدس ، میدان عمل در همه زمینه ها ، چه در عرصه امتحان ایمان و باورها و چه در عرصه به کارگیری علم ، مدیریت ، شجاعت و محبت در میدان جنگ بود و میدان پژوهش و علم هم که در مهر ماه شاهد آغاز آن هستیم پیوند مبارکی است و بزرگان دین ما نیز همواره بر اهمیت آن تاکید داشتند که علم و عمل در کنار هم است.
وی با اشاره به روایتی از امام صادق (ع) خاطرنشان کرد : ایشان می فرمایند دانایان کسانی هستند که به عمل اهتمام دارند و نادانان افرادی هستند که فقط روایت می کنند و حرف می زنند و امیدواریم ما بتواینم علم و عمل را در کنار هم به کار گیریم .
شهردار تهران با بیان اینکه هدف در تربیت اسلامی آن است که روح حقیقت جویی و رستگاری را در زندگی به دست آوریم و این مهم تنها با تعلم و تعقل بر بستر تزکیه امکان پذیر است، افزود : اگر جامعه ای اسلامی باشد اما علم محور نباشد پیشرفت نمی کند و از این رو اسلام بر علم و دانش تاکید دارد و همه ما را مکلف به تلاش در این عرصه کرده و تنها راه پیشرفت ما نیز این است که جامعه ، علم محور حرکت کند و بستر عرصه های علمی در آن محقق شود.
قالیباف خطاب به دانش آموزان با بیان اینکه شما مهمترین سرمایه های کشور هستید تصریح کرد : زمان آنقدر به سرعت پیش می رود که خیلی زود دیر می شود و دور خیلی نزدیک است و فکر نکنید که امروز در مقطع دبیرستان هستید و گاهی شما را بچه خطاب می کنند ، قطعا نگاهی که احساس کند تاثیر گذاری شما کم است نگاه درستی نیست.
وی افزود : بیشترین شهدا را قشر دانش آموزان دادند و بسیاری از افرادی که در میدان جنگ جزو سرداران بزرگ این کشور هستند کسانی هستند که از پشت میز مدرسه به جبهه رفته اند و افتخار آفرینی کرده اند . بزرگانی نیز که امروز بسیاری از مراکز بزرگ و اتوبان ها به نام آنهاست ، بچه هایی هستند که یا در مقطع دبیرستان یا در ترم های اول دانشگاه تحصیل می کردند و این چنین افتخار آفریدند .
شهردار تهران در ادامه گفت : امروز نیز در بستر علم و دانش که سنگر اول مجاهدت است شما می توانید افتخارات بزرگی بیافرینید و این ظرفیت وجود دارد .
وی با بیان اینکه من نیز در خانواده ای ضعیف بزرگ شدم گفت : تاریخ نشان داده که افراد بزرگ کسانی هستند که با تلاش چیزی را به دست می آورند و اینان همیشه پیشتازند و از همه قدرشناس تر هستند و شهرداری نیز همواره در این عرصه تلاش خود را برای فراهم آوردن بستر لازم انجام می دهد .
قالیباف تصریح کرد : شاید از نظر قانونی شهرداری وظیفه ای دراین حوزه نداشته باشد اما وظیفه ملی و دینی خود را توجه به حوزه علم و دانش و مناطق محروم و تهیه امکانات برای این ظرفیت ها دراین عرصه می دانیم .
وی در ادامه گفت : امروز وقتی به 35 سال پیش که خود دانش آموز بودم نگاه می کنم احساس می کنم که این دوره خیلی با سرعت و کوتاه گذشت و ار این رو می گویم که خیلی زود دیر می شود و بدانید که تمام آینده ، شخصیت و هویت شما در عرصه های روحی ، روانی ، مادی و معنوی در همین ایام رقم می خورد و بعد آن اتفاق چندان بزرگی نمی افتد و به همین دلیل باید لحظه لحظه آن را قدر بدانید.
شهردار تهران خاطر نشان کرد : هرچند دراین دوره احساسات بر عقل غلبه دارد اما از من به عنوان برادر خود بپذیرید که مهمترین دوران زندگی خود را سپری می کنید و قطعا شما این شرایط را درک می کنید و می دانید که آینده این کشور را شما دانش آموزان به عنوان بزرگترین ثروت های ملی کشور می سازید .
بر اساس این گزارش شهردار تهران در پایان این مراسم نهالی در حیاط دبیرستان علامه حلی غرس کرد و قول داد تا مسایل و مشکلات این منطقه را با سرعت پیگیری کند.

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۷۷
تاریخ: ۱۳۹۲/۷/۱     ساعت: ۱۳ : ۳۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اخبار اجتماعی       زیرسرویس: اخبار اجتماعی
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ آذر
  • ١٧ ربيع الثاني ١٤٤١
  • Dec 15 2019