صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
حسن دولت‌آبادی:

تئاتر کودک به نظارت روانشناسانه، نیاز جدی دارد

آرت پرس:اختتامیه دومین جشنواره‌ی «تئاتر شهر» با اهدای دیپلم افتخار به حسن دولت آبادی؛ مدیر دفتر تئاتر کودک و نوجوان مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری؛ به پاس سال‌ها تلاش مستمر و فعالیت در عرصه‌ی نمایش ویژه کودک و نوجوان همراه بود.

به گزارش آرت پرس، در مراسم اختتامیه دومین جشنواره تئاتر شهر که 26 مرداد در فرهنگسرای «اندیشه» برگزار شد‌، هیات داوران به پاس سال‌ها تلاش مستمر و فعالیت نمایشی ویژه کودک و نوجوان، دیپلم افتخار بخش تئاتر کودک و نوجوان را به حسن دولت آبادی برای نگارش نمایش‌نامه «این خونه دیگه موش نمی‌خواد» اهدا کرد.
حسن دولت آبادی در حاشیه‌ی این مراسم درباره‌ی وضعیت امروز نمایش‌های کودک و نوجوان به خبرنگار صحنه گفت: خوشبختانه خانواده‌ها به اهمیت کارکرد نمایش‌های کودک و نوجوان پی‌برده‌اند و گروه‌های نمایشی نیز فعالیت در عرصه‌ی نمایشی را جدی گرفته‌اند و رونق تئاتر کودک در فرهنگسرای‌های شهرداری تهران، دلیل این مدعی است اما متاسفانه هنوز عارضه‌ی سطحی‌انگاری در تولید نمایش‌های کودک و نوجوان وجود دارد.
مدیر دفتر تئاتر کودک و نوجوان مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری ادامه داد: تعداد قابل ملاحظه‌ای از نمایش‌نامه‌هایی که برای اجرا در حوزه هنری به دفتر ما پیشنهاد می‌شوند به خاطر پرداخت ضعیف یا موضوعات تکراری، از سوی کارشناسان ما مردود اعلام می‌شوند. دلیل ضعف این آثار نیز از همان عارضه‌ی سطحی انگاری نشأت می‌گیرد.
وی افزود: چون دایره‌ی واژگان کودکان محدود است، گروه‌های جوان تصور می‌کنند کار تئاتر کودک و نوجوان کار ساده‌ای است، در صورتی که ساده نویسی ‌با این تعداد واژگان محدود، از سختی‌های کار است.
این مدرس دانشگاه بر لزوم استفاده از مشاوران روانشناسی در تولید نمایش‌های کودک و نوجوان تاکید کرد و اظهار داشت: به نظر من باید در کنار هر گروه نمایشی کودک، یک روانشناس نیز حضور داشته باشد و اگر این گونه نیست باید مباحث و مبانی روانشناسی کودک، خوراک مطالعاتی هنرمندان این ژانر باشد.
دولت‌آبادی، سازماندهی تئاتر کودک را از وظایف مسئولین اجرایی تئاتر کشور دانست و متذکر شد: علاوه بر سازماندهی، ایجاد فرصت در گسترش تئاتر اصولی کودک و نوجوان نیز از وظایف اصلی مدیران تئاتر کشور است. ضمن اینکه معتقدم سختگیری‌ای که در وزارت ارشاد بر روی ادبیات و شعر کودک و نوجوان اعمال می‌شود نیز باید در تئاتر کودک نیز لحاظ شود.
این نمایشنامه‌نویس کودک در پایان گفت: به نظر من سخت‌گیری‌ای که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بر نشر ادبیات و شعر کودک و نوجوان اعمال می‌کند، سخت‌گیری درستی است که باید شامل حال تئاتر کودک و نوجوان نیز بشود. معتقدم تئاتر کودک به نظارت روانشناسانه، نیاز جدی دارد.
گفتنی است دفتر تئاتر کودک و نوجوان مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری از سال 1389 با مدیریت حسن دولت آبادی فعال بوده و در این مدت فعالیت‌های گوناگونی را در اشاعه‌ و توسعه‌ی تئاتر کودک و نوجوان با محوریت ارزش‌های مبانی اسلامی دنبال کرده است.
 

شناسنامه


کدخبر: ۱۸۳۶
تاریخ: ۱۳۹۲/۵/۲۹     ساعت: ۱۴ : ۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: تئاتر       زیرسرویس: تاتر
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
  • ٦ شوال ١٤٤١
  • May 29 2020