صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
رضا صابری:

باید آثاری ماندگار در جشنواره تئاتر مقاومت تولید شود

آرت پرس: رضا صابری گفت: فقط صرف برگزاری جشنواره مد نظر نیست و باید آثاری در جشنواره تولید شوند که در لیست آثار ماندگار قرار بگیرند.

این نویسنده و کارگردان تئاتر با بیان اینکه مردم ایران ارتباط تنگاتنگی با مقوله مقاومت دارند، گفت: همین امر باعث شده تا فعالیت در حوزه تئاتر مقاومت کار بسیار دشواری باشد و صحبت درباره این مقوله برای هنرمندان کار سختی است.
وی تصریح کرد: علاوه بر این دفاع ما با سایر جنگ ها به لحاظ محتوا و اعتقاداتی که داشتیم بسیار متفاوت است و هنرمندان در این باره وظیفه دارند که بیش از این ها به مقوله مقاومت بپردازند که متاسفانه معمولا نوع نگاه ها سطحی و از جدیت برخوردار نبوده است و همین امر سبب شده تا اثر قابل توجهی در حوزه  ادبیات نمایشی نوشته نشود.
صابری با بیان این مطلب که مضمون دفاع مقدس بعد از جنگی که داشتیم وارد حوزه ادبیات شده است ،  پرداختن به این موضوع را نیازمند ذوق و سلیقه از سوی هنرمند و نویسنده دانست و خاطرنشان کرد: البته در زمینه شعر، رمان و داستان آثار خوبی نوشته و به انتشار رسیده است ولی در حوزه ادبیات نمایشی به جز چند اثر محدود تاکنون اثر فاخر و شایسته ای به نگارش در نیامده است.
وی ادامه داد: وظیفه ما به عنوان یک هنرمند این است که به این قضیه سطحی نگاه نکنیم و به وجوه پنهان در این حوزه بپردازیم که این امر به واقع نیازمند سلیقه و خلاقیت است و کار آسانی محسوب نمی شود.
صابری همچنین برگزاری جشنواره تئاتر مقاومت را در بین هنرمندان بسیار موثر دانست و افزود: برای دفاع مقدس باید یک جایگاه ویژه در نظر گرفته شود چرا که اتفاق بسیار مهمی است که تمامی مردم را به لحاظ عاطفی و ذهنی درگیر کرده است ولی متاسفانه تئاتر مقاومت هنوز نتوانسته به جایگاه والایی دست یابد و حتی هم طراز با جشنواره تئاتر فجر قرار بگیرد، پس باید برای دفاع مقدس و مقاومت جایگاه رفیعی قائل شویم .
وی یادآور شد: گرچه حسین مسافر آستانه به عنوان دبیر جشنواره آثار خوبی را خلق کرده است ولی باید دغدغه اصلی او برآیند جشنواره و نتیجه و حاصل آن باشد و اینکه جشنواره به نحوی برگزار شود که شاهد آثار ماندگاری باشیم که بتوانیم چند اثر را از میان آنها بایگانی و برای نسل آینده حفظ کنیم.
این هنرمند فعال مشهد همچنین عنوان کرد: در تئاتر اشخاص شاخص و صاحب ذوق و سلیقه ای فعالیت دارند و باید به تعدادی از این هنرمندان در طول سال پیشنهاد شود تا آثار خوب و فاخری را با موضوع مقاومت در سالن های نمایشی به اجرا ببرند. البته نباید جوانان را هم نادیده بگیریم و اجازه ورود به جوانان را به حوزه تئاتر مقاومت نیز بدهیم.
وی در پایان سخنان خود تصریح کرد: دغدغه اصلی جشنواره تئاتر مقاومت باید تولید آثار فاخر با بهره گیری از افراد شاخص باشد و سفارش اثر به صاحبان صلاحیت داده شود تا ادبیات نمایشی دفاع مقدس پربارتر و آثار فاخرتری تولید شوند.
 

شناسنامه


کدخبر: ۱۹۶۶
تاریخ: ۱۳۹۲/۶/۵     ساعت: ۱۰ : ۱
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: تئاتر       زیرسرویس: تاتر
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد
  • ٧ شوال ١٤٤١
  • May 30 2020