صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

گلایه‌ام از نهادها برای عدم حمایت مالی از جشنواره تئاتر مقاومت پابرجاست

آرت پرس: دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت گفت: مراسم افتتاحیه این جشنواره روز اول مهرماه به صورت نمادین با تجدید میثاق با امام راحل و شهدا در بهشت زهرا برگزار می‌شود.

به گزارش آرت پرس، دومین نشست خبری چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت با حضور حسین مسافرآستانه دبیر جشنواره، سعید نجفیان دبیر اجرایی و جواد تمدنی مدیر روابط عمومی این جشنواره در سالن کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.
مسافر آستانه در ابتدای این شست به ارائه گزارشی از روند طی شده پرداخت و اظهار داشت: جشنواره در دو بخش برگزار می‌شود که در بخش اول نمایش‌های خیابانی، کودک و نوجوان و عروسکی به رقابت با یکدیگر در تبریز پرداختند.
وی ضمن قدردانی از مسئولان شهر تبریز در میزبانی بخش اول جشنواره تئاتر مقاومت گفت: اجراهایی را در مناطق زلزله‌زده ورزقان برنامه‌ریزی کرده بودیم که با ناهماهنگی‌هایی برخورد کرد اما در نهایت طی دو روز هنرمندان تئاتر به اجرا در این مناطق پرداختند.
دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت بیان داشت: بخش دوم نیز طی روزهای اول تا 6 مهر ماه در تهران و در 17 مکان، 10 سالن، 7 فضای باز، 44 اجرا، 20 مسابقه، 5 نمایشنامه‌خوانی، 6 نمایش در بخش میهمان، 4 نمایش در بخش رپراتوار کودک و نوجوان، 5 نمایش رپراتور خیابانی، 4 نمایش دانشجویی هم برای اولین بار با همکاری خانه تئاتر دانشگاهی در 4 دانشگاه اجرا می‌شود؛ حداقل 97 اجرا خواهیم داشت.
به گفته مسافرآستانه مراسم افتتاحیه روز اول مهر ماه در کنار مرقد امام (ره) به نیت تجدید میثاق با امام راحل و شهدا به صورت نمادین برگزار می‌شود.
 * باید تمام نهادها برای تحقق فرهنگ مقاومت پیش قدم شوند
 وی با تاکید بر این موضوع که برای رسیدن به شرایط مناسب در فرهنگ مقاومت باید فعالیت‌های صورت گیرد، تصریح کرد: در جشنواره تئاتر مقاومت هر چند بیش از 90 درصد آثار شرکت کنندگان با موضوع دفاع مقدس است اما طی سال‌ها گذشته هنرمندان پیوند خوبی را با آرمان دفاع مقدس برقرار کردند و با یک نگاه تحلیل‌گرایانه به این موضوع پرداختند. اکثر شرکت‌کنندگان نسل بعد از جنگ و جوان هستند و با پژوهش‌ها و مطالعاتی که انجام دادند کارهای موفقی را خلق کردند اما برای دست‌یابی به فرهنگ مقاومت نیاز به فعالیت‌های بیشتری هستیم. مقاومت‌ ما صرفاً یک مقاومت نظامی نیست بلکه امروز مقاومت سیاسی، اقتصادی و ... را داریم و اگر این موضوعات را دستمایه قرار دهیم می‌توانیم جامعه را از این امر مطلع سازیم.
دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت خاطرنشان کرد: بسترسازی برای تولید مستمر و اجرای عمومی آثار فاخر و ارزشی مانند نمایش‌های دفاع مقدس تنها برعهده یک بنیاد یا مرکز دولتی نیست و همه سازمان‌ها و نهادهای دخیل در امر فرهنگ باید برای تحقق این امر پیش قدم شوند.
*بزرگداشت از دو پیشکسوت تئاتر دفاع مقدس/ تقدیر ویژه از «محمود استادمحمد»
دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت افزود: در بخش بزرگداشت، دو تن از پیشکسوتان تئاتر مقاومت و دفاع مقدس محمد جمال‌پور از هنرمندان جانباز و اساتید تئاتر خوزستان و سعید تشکری از مشهد تقدیر به عمل خواهد آمد.
همچنین در این دوره نمایشنامه «خونیان و خوزیان» محمود استادمحمد خوانش می‌شود. قرار است در مراسم اختتامیه تقدیر ویژه‌ای هم از زنده یاد «محمود استادمحمد» صورت گیرد. نمایش «فتح خون» کار مشترک ایران و ترکیه نیز به کارگردانی یعقوب صدیق جمالی در تالار حافظ به مدت سه روز اجرا می‌شود.
* گلایه‌ام از نهادها برای عدم حمایت مالی از جشنواره تئاتر مقاومت پابرجاست
وی در پاسخ به اینکه اگر شما از عدم حمایت مالی نهادهای مختلف گلایه دارید، چرا در بنر نشست خبری آرم‌های نهادها مختلف درج شده است، گفت: آرم‌های داخل بنر همکاری امکاناتی داشته است، گلایه روز نشست خبری نخستم همچنان پا برجاست. طی رایزنی‌هایی که صورت گرفته امیدواریم تا روزهای آینده هم از طریق شهرداری و معاونت هنری حمایت‌های مالی صورت گیرد.
* وعده اجرای عمومی به هیچ گروهی ندادیم
مسافرآستانه با بیان اینکه قول اجرای عمومی به هیچ گروهی داده نشده است، بیان داشت: با وجود اینکه وعده اجرای عمومی نداده ایم اما تمام تلاشم را برای این امر انجام خواهم داد.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در بخش صحنه‌ای به دلیل مشکلات مالی نتوانستیم نمایندگان کمپانی و فستیوال‌های خارجی را دعوت کنیم اما در تبریز دو، سه میهمان خارجی داشتیم که قرار شد چند نمایش عروسکی برای اجرا در خارج از کشور اعزام شوند.
دبیر چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت ادامه داد: با تمام گروه‌ها تا پایان جشنواره تسویه حساب می شود.
به گزارش فارس چهاردهمین جشنواره تئاتر مقاومت از اول تا 6 مهرماه با اجرای نمایش های مختلف در تالارهای تئاتر شهر، سالن کنفرانس، حوزه هنری مهر و اندیشه، سالن انتظامی و تالار هنر و چهار دانشگاه به دبیر حسین مسافرآستانه برگزار می‌شود.
 
شناسنامه


کدخبر: ۲۲۱۹
تاریخ: ۱۳۹۲/۶/۳۰     ساعت: ۱۴ : ۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: تئاتر       زیرسرویس: تاتر
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ جمعه ۹ خرداد
  • ٦ شوال ١٤٤١
  • May 29 2020