صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
پارسایی:

دا خاطره نیست، واقعیت است

نشست خبری نمایش 'من که دا نیستم' به کارگردانی حسین پارسایی با حضور تهیه کننده اثر، مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری و کارگردان یکشنبه ۳۱ شهریور در تالار اندیشه حوزه هنری برگزار شد.

به گزارش آرت پرس، رحمت امینی مدیر مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری در نشست خبری نمایش "من که دا نیستم" با بیان این که جریان اقتباس در دنیا جریان پویا و پر مخاطبی است، گفت: در حوزه تئاتر نیز کمتر در جریان اقتباس های ادبی قرار می گیریم در حالی که آثار اقتباسی نیز در این حوزه خلق می شوند.
وی ادامه داد: این که چگونه در یک اثر از مبداء به مقصد برسیم شیوه های گوناگون دارد، متن نمایش "من که دا نیستم" حدود یک سال قبل توسط مهرداد رایانی مخصوص به نگارش در آمد و حسین پارسایی اعلام آمادگی کرد این اثر را کارگردانی کند.
امینی گفت: اگر حوزه هنری بخواهد در ایام خاص نمایش هایی را به روی صحنه ببرد، این نمایش ها باید واجد شرایط کیفی باشند تا شان آن مناسبت هم رعایت شود. در حال حاضر نیز همزمان با ایام دفاع مقدس هستیم و نمایش "من که دا نیستم" نیز یادآور آن ایام است.
حسین پارسایی نیز طی سخنانی با اشاره به این که 2 سال قبل با خواندن کتاب "دا" انگیزه ساخت اثری نمایشی در من ایجاد شد، عنوان کرد: در این رمان قهرمان زنی وجود دارد که فارغ از هر گونه مسئله ای که پیرامون دفاع مقدس وجود دارد به روابط عاطفی و انسانی می پردازد و هر کس با هر فرهنگی این رمان را بخواند متوجه می شود که در برهه ای از زمان در کشورمان چه اتفاقاتی رخ داده است.
این کارگردان و نمایشنامه نویس با تاکید بر این که کتاب "دا" برای خواندن است، گفت: جلوه های بصری این رمان احتیاج به بازآفرینی دارد و ما نیز سعی کردیم از بزنگاه ها و رویدادهای نمایشی رمان استفاده کنیم و آن را تبدیل به اثری نمایشی کنیم.
وی افزود: طی 6 ماه گفت و گو و ارتباط با مهرداد رایانی مخصوص داشتم و در این مدت و طی تمرین نمایش توسط بازیگران تغییراتی در نمایشنامه ایجاد کردیم و اسم نمایش نیز تغییر کرد.
او درباره دلیل تغییر نام نمایش "من که دا نیستم" نیز، گفت: کتاب "دا" اثر شناخته شده ای است و خیلی ها از من می پرسیدند که چطور این رمان به صورت نمایش در آمده است و برای آن که به مخاطب پیش از دیدن نمایش بگوییم این اثر اقتباسی کاملا برگرفته از کتاب نیست نام آن را به "من که دا نیستم" تغییر دادیم.
پارسایی ضمن ارائه توضیحاتی درباره داستان نمایش "من که دا نیستم" اظهار کرد: در این نمایش دا شخصیت اصلی داستان است، دا در نمایش ما خاطره نیست، واقعیت است. دا همچنان حماسه ساز است و به دنبال این است که مسیر گذشته خود را ادامه دهد.
وی گفت: در نمایش "من که دا نیستم" سیامک احصایی در طراحی صحنه کمک قابل توجهی برای انتقال مفهوم کرده است. در این نمایش دو ایدئولوژی مطرح شده است. یکی این است که با فاصله گرفتن ما از جنگ شهر باید به حالت قبل خود برگردد و رو به پیشرفت برود. اما این ساخت و سازها باید به چه قیمتی انجام شود و آیا باید دستاوردهای جنگ را زیر پا بگذارد.
او درباره انتخاب بازیگران نیز گفت: روزی که داشتم نمایشنامه را می خواندم اکثر آدم هایی که بر روی صحنه نمایش حضور خواهند داشت در ذهنم بودند. از موسیقی هم سعی کرده ایم  در این نمایش به عنوان عنصری فضا ساز استفاده کنیم. رحمت امینی نیز همچون همیشه یکی از حامیان معنوی کار امکان خوبی را برای ما فراهم کرد تا بتوانیم به راحتی به تمرین ها بپردازیم.
مرتضی مصطفی نژاد تهیه کننده اثر نیز با اشاره به این که مرکز هنرهای نمایشی حوزه هنری تهیه کننده اصلی نمایش است، گفت: قرار است این اثر 30 اجرا داشته باشد و سازمان های مختلف همچون انجمن تئاتر انقلاب و دفاع مقدس، سازمان هنری رسانه ای اوج و موسسه فرهنگی هنری حریر هنر شرق از این نمایش حمایت کرده اند.
 

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۶۵
تاریخ: ۱۳۹۲/۶/۳۱     ساعت: ۱۴ : ۳۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: تئاتر       زیرسرویس: تاتر
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد
  • ٧ شوال ١٤٤١
  • May 30 2020