صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
مالک حدپور سراج:

نباید کسی نظر خود به دفاع مقدس را تحمیل کند

یک بازیگر تئاتر و تلویزیون معتقد است به تعداد همه‌ی آدم‌هایی که جنگ بر روی آن‌ها اثر گذاشته می‌توان از دفاع مقدس تعریف‌های مختلف قرائت داشت و نباید کسی نظر و منظر و نگاه خود را تحمیل کند.

به گزارش آرت پرس؛ مالک حدپور سراج؛ بازیگر و کارگردان تئاتر؛ ضمن بیان این مطلب گفت: همیشه برای انتخاب متن، مضامین دفاع مقدس برای من در اولویت بوده است؛ برای اینکه هشت سال در جبهه‌ها بوده‌ام و بهترین سال‌های جوانی عمرم را در جنگ گذرانده‌ام.
 
وی افزود:‌ جنگ و جبهه چنان تاثیری بر من گذاشته که جزیی از من شده است. من چه بخواهم چه نخواهم هر چه می‌نویسم- چه نمایشنامه و چه فیلم‌نامه- ناخودآگاه آدم‌های جنگ و جبهه در آثارم حضور دارند.
 
او همچنین با اشاره به اجرای نمایش‌های ضعیف حوزه‌ی دفاع مقدس اظهار داشت: قبول دارم طی سال‌های اخیر، خیلی از آثاری که با مضمون دفاع مقدس به صحنه رفته‌اند از کیفیت مناسبی برخوردار نبوده‌اند. شاید به این خاطر که آنهایی که قلم توانمندی دارند، خود را به این عرصه نزدیک نکرده‌اند. البته در این مورد هیچ گلایه‌ای نیست اما باید پرسید چه اتفاقی افتاده که نویسندگان توانمند چندان علاقه‌ای برای نوشتن در ژانر دفاع مقدس ندارند؟
 
این بازیگر تئاتر و تلویزیون ادامه داد: یکی از دلالیش این است که رسانه‌هایی مثل صدا و سیما بیش از حد راجع به این مضامین، برنامه تولید کرده‌اند. به نظر من تکرار بیش از حد هر موضوعی، باعث دلزدگی مخاطب می‌شود. از سوی دیگر تکرارش باعث شعاری شدنش می‌شود.
 
سراج اضافه کرد: ضمن اینکه ممیزی در اجرای آثار دفاع مقدس خیلی زیاد است باید بگویم که سال‌ها پیش نمایش‌نامه‌ای نوشتم به نام "ناشناس" که در حوزه هنری هم به صحنه رفت. پیش از آن، مسئولین آن نمایش‌نامه را برای اجرا رد کرده بودند؛ چون معتقد بودند، اثر من، ارزش‌های دفاع مقدس را حفظ نکرده است! من به ایشان گفتم این داستان واقعی زندگیم است؛ وقتی من در عملیات والفجر8 بودم، صاحبخانه، زن و بچه‌ی من را با حکم دادگاه از خانه‌ بیرون انداخت و باز هم در ذهنم این بود که من فقط یک روز مرخصی گرفته‌ام و باید حتما فردا به خط برگردم. به نظر من مقاومت یعنی در سخت‌ترین مشکلات، جنگ را ترک نکردیم. جنگ برای من این گونه بوده؛ حال چرا آقایان این قصه‌ی واقعی زندگی من را مغایر با ارزش‌های دفاع مقدس می‌دانند؟
 
وی تصریح کرد: متاسفانه متولیان تئاتر دفاع مقدس می‌خواهند اتفاقات جنگ فقط از منظر خودشان روایت شود و غیر از این را برنمی‌تابند. من معتقدم به تعداد همه‌ی آدم‌هایی که جنگ بر روی آن‌ها اثر گذاشته می‌توان از دفاع مقدس تعریف‌های مختلف قرائت داشت و نباید کسی نظر و منظر و نگاه خود را تحمیل کند.
 
حدپور سراج در پایان گفت: سال‌ها پیش همین نگاه در حوزه هنری هم جاری بود اما امیدوارم امروز این‌گونه نباشد و حوزه هنری نگاه خود را وسعت داده باشد. من از حوزه هنری توقع دارم با جسارت بیشتری شرایط اجرا را برای متون دفاع مقدس ایجاد کند.
شناسنامه


کدخبر: ۷۶۸
تاریخ: ۱۳۹۲/۳/۲۶     ساعت: ۱۴ : ۹
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: تئاتر       زیرسرویس: تاتر
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ شنبه ۱۰ خرداد
  • ٧ شوال ١٤٤١
  • May 30 2020