صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
محله خبر
اخبار فرهنگی و هنری
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

همایش بین‌المللی میراث مشترک ایران و هند

آرت پرس:
اولین همایش بین‌المللی میراث مشترک ایران و هند، در تاریخ پنجشنبه، چهارم مهرماه، از سوی مجمع ذخایر اسلامی و مؤسسۀ علم، تاریخ و فرهنگ، در دانشگاه مفید شهر قم برگزار شد.

به گزارش آرت پرس؛  دکتر غلامعلی حداد عادل، رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، یکی از سخنرانان این همایش بود که در بخشی از سخنان خود اظهار کرد: تا کنون تاریخ مراودات هند و ایران به صورت کامل نوشته نشده و کارها به‌صورت موضوعی بوده است. دستیابی به گنجینۀ بزرگ میراث فرهنگی و اسلامی ایران و هند، نیازمند ورود پژوهشگران به این عرصه است.

    دکتر حداد عادل با اشاره به فعالیت فرهنگستان زبان و ادب فارسی در تدوین دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره، خاطرنشان کرد: قرابت تاریخی و فرهنگی هند و ایران، تألیف دانشنامۀ زبان در شبه قاره را ضروری می‌کند. برای تعمیق این روابط، در فرهنگستان زبان و ادب فارسی گروهی را برای تألیف دانشنامۀ زبان و ادب فارسی در شبه‌قاره ایجاد کرده‌ایم که تا کنون سه جلد از مجموع شش‌جلدآن را منتشر کرده‌اند. این مجموعه بخش مفصلی از تاریخ هند را بیان کرده است.
    وی با اشاره به اینکه گنجینۀ بزرگی از ذخایر اسلامی و ایرانی در هند موجود است، اضافه کرد: بالغ بر یک‌میلیون نسخۀ خطی فارسی در کتابخانه‌های هند موجود است. همچنین بسیاری از نسخه‌های خطی و تاریخی هند نیز در ایران موجود بوده که نشانگر وجود بخش عظیمی از میراث مکتوب فارسی در کشور هند است. این میراث مکتوب نشانگر جلوه‌هایی از عرفان، فقه، معارف، ادبیات، دیانت و سیاست و دیگر موضوعات تاریخی است که ریشه‌ای یکهزار ساله در هند دارد.
    رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با بیان اینکه تاریخ و فرهنگ ایران و هند با یکدیگر سنخیت دارد، گفت: شباهت‌های زیادی بین دو کشور وجود دارد که ازنظر قرابت تمدنی از یک جنس است و این موضوع برای اهل دانش روشن است. ایران و هند تأثیر متقابلی بر هم می‌گذارند و فرهنگ یکدیگر را منعکس می‌کنند.
    وی در پایان ابراز امیدواری کرد که برگزاری این همایش‌ها منجر به تدوین نظامی جامع برای گسترش مراودات دو کشور بشود.
شناسنامه


کدخبر: ۲۳۸۲
تاریخ: ۱۳۹۲/۷/۷     ساعت: ۱۵ : ۵۳
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: شعر و ادب       زیرسرویس: شعر و ادب
انتشار:
ÇÑÓÇá äÙÑÇÊ


äÇã :*
Çíãíá :
äÙÑ :*
ÇÑÓÇá
äÙÑÇÊ


استفاده از مطالب سایت با ذکر منبع بلامانع است.
  • ۱۳۹۹ جمعه ۱۵ فروردين
  • ٩ شعبان ١٤٤١
  • Apr 03 2020