صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
رگه‌هایی از فانتزی

روایت سمیرا مهدوی از نمایش 'از اونور کارائیب کشوندیش اینجا چیکار!؟'

سمیرا مهدوی عنوان کرد: فضایی رئالیستی در نمایشنامه و اجرا وجود دارد که سعی‌مان بر این بوده تا کاملاً وفادار به متن اثر باشیم.

به گزارش جهانی خبر- احمد حضرتی - نمایش "از اونور کارائیب کشوندیش اینجا چیکار!؟" نوشته نگار دوستی ثانی و کار سمیرا مهدوی از 7 آذر ماه ساعت 19 در سالن شماره 2 خانه نمایش مهرگان روی صحنه است و بازیگران آن پژمان عبدی، محمدعلی حسینعلی‌پور، حامد فعال، آنالی شکوری و راحله طاهری هستند.

سمیرا مهدوی پیش از این نمایش‌هایی چون "شب بخیر مادر"، "در اعماق" و "نمی‌دونم فردا چی می‌شه" را به صحنه آورده است و نمایش "از اونور کارائیب کشوندیش اینجا چیکار!؟" پنجمین تجربه کارگردانی اوست.

سمیرا مهدوی درباره انتخاب و اجرای نمایشنامه "از اونور کارائیب کشوندیش اینجا چیکار!؟" گفت: پیشنهاد نگارش این نمایشنامه را من با نگار دوستی ثانی مطرح کردم و موضوع، مضمون و شخصیت‌پردازی آن را با نویسنده نمایشنامه در میان گذاشتم. طی نگارش هر صحنه نیز با یکدیگر مذاکراتی داشتیم و حتی چند بار نمایشنامه بازنویسی شده است.
وی در همین زمینه افزود: نمایش کاراییب یک طنز اجتماعی ست.موضوع و آدمها ازجامعه کنونی وام گرفته شده اند.پیش از نوشته شدن نمایشنامه توسط نویسنده راجع به موضوع ونیاز مردم  امروز جامعه ما به خنده بسیار گفتگو کردیم.تصمیم گرفتیم نمایش طنزی با رگه های ابزورد به روی صحنه ببریم.شخصیت ها هر کدام به نوعی افسردگی دچارند.موقعیتی پیش می اید که درخلال آن وضعیت روحی دو شخصیت اصلی به نمایش در می اید.در این نمایش گره پیش آمده چنان پوچ وبی معنی ست وشخصیت ها چنان درگیر این ماجرا میشوند که ابزورد نهفته در بطن موضوع پر رنگ تر شده ودر پایان به اوج خود میرسد.تفکر هیاهوی بسیار برای هیچ شاید درسترین ایده این اثر باشد که بر رگه های پررنگ ابزورد اثر تاکید میگذارد.نمایشنامه واجرا درطول تمرین ها درهم تنیده شد وبا توجه به نیازهای اجرا نمایشنامه چندبار بازنویسی شد تا گروه به اتفاق با شرایطی بهتری نمایش را به مرحله اجرا برسانند.
او ضمن بیان اینکه این اثر نمایشی نیاز به گره‌گشایی دارد و بیان خلاصه‌ای از داستان آن منجر به آشکار شدن گره‌های نمایش خواهد شد، درباره موضوع و مضمون این اثر خاطرنشان کرد: این نمایش ماجرای دو دوستی است که در یک خانه با هم زندگی می‌کنند و آن‌ها درگیر اتفاقاتی می‌شوند و گره‌گشایی صورت می‌گیرد.آخرین اجرای من مربوط به آذر ماه۹ ارسباران میباشد.مخاطبان با نمایش ما ارتباط بسیار خوبی برقرار کردند. القا شدن فضای صمیمی,نزدیکی به کاراکترها,سادگی,اجرایی دور از زیاده گویی ویژگیهاییست که تماشاچیان پس از دیدن اثر به ما انتقال دادند.
این کارگردان درباره فضای اجرایی این اثر نمایشی عنوان کرد: فضایی رئالیستی در نمایشنامه و اجرا وجود دارد که سعی‌مان بر این بوده تا کاملاً وفادار به متن اثر باشیم. شخصیت‌های این اثر رگه‌هایی از فانتزی دارند که مربوط به شخصیت‌پردازی نمایش است. مخاطب با رگه‌هایی از طنز در این نمایش مواجه است در عین حال که رگه‌هایی از ابزورد در کلیت قصه جاری است.

مهدوی درباره طراحی صحنه و موسیقی نمایش "از اونور کارائیب کشوندیش اینجا چیکار!؟" اظهار کرد: به تبع شکل و شمایل اجرایی، طراحی صحنه نیز رئالیستی است. قطعاتی نیز به عنوان موسیقی در نمایش توسط بازیگران خوانده می‌شود.

او در پایان صحبت‌هایش یادآور شد: آنچه که این نمایش را برای  مخاطب جالب و جذاب می‌کند این است که او با شخصیت‌هایی در این اثر مواجه است که اکنون در جامعه وجود دارند و شخصیت‌هایی امروزی هستند و تماشاگر با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کند. در عین حال که در این نمایش بر محتوا و دیالوگ تاکید داریم تماشاگر لحظات طنزی را در آن مشاهده خواهد کرد و با حال خوش سالن را ترک می‌کندالبته. اجرای نمایش در این سالن خاص با سختیها ومشکلات بسیار زیادی همراه بود وهست.مهمتر از همه بودن چهار اجرا پشت سرهم وبه فاصله یک ربع تا نیم ساعت از همدیگر که به نظرم یک معضل بسیار بزرگ دراین سالن وباقی سالنهای خصوصی است.اتاق های مشترک با گروه های دیگر،نداشتن آرامش پیش از اجرا و اینکه حتی ما درسالن نمیتوانیم با مهمان هایمان عکس یا فیلم بگیریم.چون به سرعت باید سالن را به گروه بعدی تحویل بدهیم.

دیگر عوامل این نمایش عبارتند از: تهیه کننده: شاهین ملک‌زاده، طراح صحنه و لباس: محمدعلی حسینعلی‌پور، طراح پوستر و بروشور: بهنام فرد افشار، طراحی و ساخت تیزر: بهنام فرد افشار، دستیار کارگردان و برنامه‌ریز: حمیدرضا جدیدی، منشی صحنه: بیتا اتفاق، مشاور رسانه‌ای: آزاده ابراهیم زاده، تبلیغات: کانون فرهنگی هنری آسا فیلم و عکاس: صبا کریمیان.

شناسنامه


کدخبر: ۲۰۹۷۴۵
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۰/۲     ساعت: ۸ : ۵۰
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور
  • ١٩ محرم ١٤٤١
  • Sep 19 2019