صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
زرگر:

کاراته اقیانوسی است که پایان ندارد

مربی و داور درجه فدراسیون کاراته معتقد است که کاراته اقیانوسی است که پایان ندارد.

به گزارش جهانی خبر- زیبا عظیمی - کرج- یوسف زرگر مربی و داور درجه فدراسیون کاراته که درعرصه ورزش خوش درخشیده است این داور ورزشی متولد 1344 است و کمربند مشکی دان 6 دارم کیوکوشین کاراته دارد.با او به این بهانه به گفتگو نشستیم که با هم میخوانیم.

ازچه سالی این ورزش را شروع کردید ؟
ورزش کاراته راازسال 1358 شروع کردم ودر سال 1368 مربی شدم .

چه شد که این شغل (مربیگری ) را انتخاب کردید ؟
بایدعرض کنم مربیگری شغل نیست ،عشق است ، هنراست ، هنرهای رزمی درجهان شاخه های زیادی دارد ، و یکی ازآنها کاراته است که بنده ازنوجوانی علاقه زیادی به هنرهای رزمی داشتم وهمین باعث شد که کاراته را انتخاب کنم واین ورزش راادامه دادم تا اینکه مربی وداوردرجه فدراسیون کاراته هم شدم .

مشوقی برای ورود به این عرصه داشتید ؟
مشوقم خودم بودم والبته کمی هم فیلم های رزمی ای که میدیدم .

درچند باشگاه مشغول به کار هستید ؟
بنده سالها درچندین باشگاه مشغول تدریس بودم وقهرمانان زیادی را درسطح کشوری ، بین المللی وحتی جهانی تحویل این جامعه دادم ولی در حال حاضر دریک باشگاه تدریس میکنم .

خودتان باشگاه ها را انتخاب می کنید ؟
بله باشگاه را خودم انتخاب می کنم .

آیا مربیگری شغل پردرآمدی می باشد ؟
بایدبگویم که مربیگری شغل نیست ونباید فقط به عنوان منبع درآمد به آن نگاه کرد ولی متاسفانه امروزه بعضی از مربیان به عنوان شغل به آن نگاه می کنند، البته همانطور که اطلاع دارید در کاراته کمربند هایی بارنگهای مختلف وجود دارد،که برای هررنگ کمربند باید ماه ها ویا سالها تلاش کرد که درکاراته به آنها درجه می گویند وبعضی از مربیان متاسفانه این درجه ها را به هنرجویان می فروشند و به ورزش کاراته لطمه میزنند واین هنرجویان ، مربیان آینده هستند که هیچ هنری ندارند .

شغل دوم هم دارید ؟
بله شغل دوم بلکه سوم هم دارم . من با ورزش کاراته زندگی میکنم ،عشق میکنم ولی ازشغل های دیگربرای تامین مخارج زندگی تلاش میکنم . اگرمیخواهید مربی خوبی باشید باید درآمد دیگه ای هم داشته باشید تا مثل بعضی از مربیان مدرک فروشی نکنید و به ورزش کاراته لطمه نزنید .

آیا این ورزش محدودیت سنی دارد ؟
کاراته محدودیت سنی ندارد ولی بهتراست درسن کودکی یا نوجوانی شروع کرد چون در کاراته ، نرمش و تکنیک هایی وجود دارد که نیاز به انعطاف بدنی بیشتری است وکسی که کاراته را از زمان نوجوانی خوب یاد بگیرد میتواند در زمان کهنسالی هم تمرین کند واز آن لذت ببرد .

چه مشکلاتی در این ورزش وجود دارد ؟
مشکل خاصی وجود ندارد ولی متاسفانه سبک های کاراته بیش از 100سبک در کشور هست که همه این سبک ها را فقط یک فدراسیون کاراته نظارات می کند وهمین باعث شده بعضی مربیان سوءاستفاده کرده و مدرک فروشی کنند .
اگرکسی بخواهد مربی کاراته باشد چه پروسه ای راباید طی کند تا مربی شود ؟
اگر کسی بخواهد مربی این رشته باشد قبل از هرچیزی باید عاشق کاراته باشد ، بهتراست از نوجوانی کاراته را شروع کند ،در انتخاب مربی خیلی باید دقت داشته باشد که اصلا مربی حکم مربیگری دارد ، ازچندین باشگاه کاراته دیدن کند ، در مهم تراز همه درمورد اخلاق مربی ، درجه مربی نحوه آموزش مربی و... تحقیق کند و همچنین در مسابقات مختلف شرکت کند .
چه مقام هایی را کسب کرده اید ؟
بنده در زمان خودم پنج دوره قهرمان کشور شدم وچند مقام استانی دارم .در آن زمان مسابقات برون مرزی زیاد برگزار نمی شد و اگرهم می شد ماشرایطش را نداشتیم ومثل الان نبود .ولی بنده به لطف خداوند توانستم قهرمانان خوبی پرورش بدهم وبه عنوان مربی و داور به کشور های لهستان ، هندوستان ، آلمان ، ترکیه ، آذربایجان ، باکو و ژاپن اعزام شوم .

آیا شما فرزند هم دارید ؟
بله بنده دو فرزند دارم یک دختر و یک پسر .

فرزندانتان هم دراین رشته ورزشی فعالیت می کنند ؟
دخترم تا کمربند قهوه ای کارکرد وبعداز آن ازدواج کرد ودیگر ادامه نداد .، ولی پسرم کمربند مشکی دان 3 دارد وچند دوره قهرمان کشوری واستانی شد و در حال حاضر در رشته بدنسازی کار میکند .

خودشان علاقه مند به این رشته بودند یا شما خواستید کاراته را انتخاب کنند ؟
من هردو را از زمان کودکی شان با خودم به باشگاه می بردم ، ولی در نهایت علاقه خودشان هم بود .

به عنوان حرف آخر اگر توصیه ای به علاقه مندان ورزش کاراته دارید بفرمایید ؟
توصیه من این است کسی که وارد کاراته می شودپشتکار و هدف داشته باشد و عجله برای گرفتن کمربند که همان درجه است نداشته باشد . درپایان کاراته اقیانوسی است که پایان ندارد. والسلام .

 

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۱۲۰۵
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۲     ساعت: ۱۲ : ۴
امتیاز به این خبر:
  • 1
سرویس: اختصاصی جهانی پرس       زیرسرویس: اختصاصی جهانی پرس
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • ١٥ محرم ١٤٤١
  • Sep 15 2019