صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
ظریف در پایان سفر نیویورک ؛

با اتکا به مردم از فشارها عبور کرده ایم

ظریف: آزمایش گفتگو با آمریکایی ها انجام شد اما در نهایت آن ها نشان دادند طرف مذاکره قابل اعتمادی نیستند

به گزارش  جهانی خبر_سرویس بین الملل خبرگزاری صداو سیما از نیویورک؛ وزیر امور خارجه کشورمان در پایان سفر به نیویورک در پاسخ به پرسشی از خبرنگار صدا و سیما گفت: جمهوری اسلامی با اتکا به مردم خود توانسته است از فشارها عبور کند و این بار هم مردم ایران برخلاف همه فشارهای آمریکا از همیشه منسجم تر و متحدتر حضور دارند و وظیفه ما به عنوان دولت این است که این فشارها را به حداقل برسانیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به تصمیم خود برای سفر به کره شمالی گفت: براساس شنیده ها برخلاف اینکه ترامپ شرط استخدام بولتون را شروع نکردن جنگ دیگری خواند اما بولتون سیاست دیگری را دنبال می کند. 

ظریف تصریح کرد: در سخنرانی بولتون در جلسه منافقین که 50 هزار دلار رسما برای آن پول گرفته و در برگه های مالیاتی وی موجود است، می گوید سال آینده در ایران خواهیم بود. هفته گذشته هم پمپئو در اجلاس ایرانی ها، حتی اقدامات غیرقانونی برای سرنگونی جمهوری اسلامی ایران را رد نکرد.
ظریف گفتگو بافاکس نیوز را به خاطر ارتباط با لایه ای از مردم آمریکا که طرفدار دولت ترامپ هستند خواند و گفت: این تذکر داده می شد که منافع آمریکا در حال قربانی شدن برای منافع اسرائیل و یک گروه جنگ طلب است. این واقعیت؛ موضوع جدیدی نیست اما فضا را به قدری با تبلیغات و هوچی گری سنگین کرده اند که بسیاری از کسانی که به این واقعیت باور دارند، جرات این را ندارند که این واقعیت را به راحتی به زبان بیاورند. برای همین است که به زبان آوردن این واقعیات در این محیط هم لازم است و هم می تواند در شکستن این فضای اختناق خبری برخلاف ادعای آزادی، موثر باشد.
وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به پرسشی از خبرنگار صداوسیما گفت: ما ۴۰ سال براساس نیاز با تحریم ها مقابله کردیم و دکترای مقابله با تحریم داریم. جمهوری اسلامی با اتکا به مردم توانسته است از فشارها عبور کند، این بار هم مردم ایران برخلاف همه فشارهای آمریکا از همیشه منسجم تر و متحدتر حضور دارند و وظیفه ما به عنوان دولت این است که این فشارها را به حداقل برسانیم.
ظریف درباره پیشنهاد تبادل زندانی ها بین ایران و آمریکا گفت: پاسخی که وزارت خارجه آمریکا داد، نشان دهنده ذهنیت این دولت آمریکا است که در همه زمینه ها ادعا دارد و آن را فقط برای تبلیغات استفاده می کند، بدانند اگر با کشورهایی که دنباله روی آنها هستند و با دستور با آنها صحبت می کنند، با مردم ایران چنین برخوردی جواب نخواهد داد.
وزیر خارجه کشورمان در پاسخ به اظهارات جرمی هانت وزیر خارجه انگلیس پس از پیشنهاد مبادله زندانیان میان ایران و آمریکا گفت: او بی جهت خود را وارد موضوعی کرد که ربطی به او نداشت. ایران در طول 40 سال گذشته هیچ گاه از تحریم استقبال نکرده و برای مقابله با آن اقدام کرده است، برجام نشان دهنده آن بود که می توان تحریم ها را از طریق مذاکره برطرف کرد و اگر چنین چیزی باشد جمهوری اسلامی طرفی نیست که تعهدات خود را زیر پا می گذارد و نشان داده شد که این طرف مقابل مخصوصا آمریکایی ها هستند که برای تعهدات خودشان پشیزی ارزش قایل نیستند.
ظریف با تاکید بر اینکه آزمایش گفتگو با آمریکایی ها انجام شد، گفت: این مذاکرات در ابتدا به نتیجه رسید اما در نهایت آمریکایی ها نشان دادند طرف مذاکره قابل اعتمادی نیستند. در چنین شرایطی تنها راه باقی مانده برای جمهوری اسلامی، مقابله با تحریم ها است. کاری که می تواند توسط مردم و دولت و با اقدامات مختلف انجام شود و نتیجه آن کاهش وابستگی به نفت، افزایش میزان درآمد غیر نفتی، تولید داخلی و صادرات غیر نفتی است.
ظریف درباره احتمال خروج ایران از NPT گفت: انتخاب های جمهوری اسلامی متعدد است، مقامات کشور در حال بررسی آن هستند، حسب اینکه چگونه اقدام شود انتخاب های متعددی است و آنچه مطرح کردید ،یعنی خروج از "ان پی تی" یکی از آنها است.
وزیر خارجه کشورمان با اعلام این خبر که در روزهای آینده به روسیه برای مذاکرات دوجانبه سفر می کند به ایندکس و مطالبات ایران از طرف اروپایی اشاره کرد و گفت: اروپایی ها یکسال فرصت داشتند و متاسفانه اقدام عملی نکردند؛ انتظار ما این است که نشان دهند این طور نیست و فکر نمی کنم فرصت زیادی برای آنها مانده باشد.

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۵۷۱۰
تاریخ: ۱۳۹۸/۲/۸     ساعت: ۱۳ : ۴۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


فرراد

کدوم اتکا مردم ذله کرديد...

۰
۰
استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۶ خرداد
  • ١٢ شوال ١٤٤٠
  • Jun 16 2019