صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
در نشست خبری مشترک ظریف و وزیر خارجه آلمان؛

جنگِ بسیار خطرناک اقتصادی آمریکا علیه ایران

وزیر خارجه با اشاره به اعلام جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران گفت: این جنگ اقتصادی برای منطقه، جهان و نظم بین المللی بسیار خطرناک است

به گزارش جهانی خبر_ خبرگزاری صدا و سیما، محمد جواد ظریف در ابتدای نشست خبری مشترک با هایکو ماس، همتای آلمانی خود را دوستی قدیمی خواند و افزود: گفتگو‌های بسیار جدی، صریح و نسبتا طولانی داشتیم.
وی خاطرنشان کرد: هدف مشترک جمهوری اسلامی ایران وآلمان و اتحادیه اروپا حفظ برجام و جلوگیری از تنش و درگیری در منطقه و برخورداری مردم ایران از مزایای برجام است.
وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: اقدامات ایالات متحده آمریکا پس از خروج برجام از نظر ما، هدف گرفتن مردم ایران است که قرار بود بیشترین منفعت را از اجرای برجام ببرند.

 
 
وزیر امور خارجه آلمان: ایران نفوذ زیادی در منطقه دارد
وزیر امور خارجه آلمان گفت: مسائل منطقه ای، چون سوریه و یمن راه حل سیاسی و نه نظامی دارند لذا بسیار علاقه مندیم در این باره با ایران صحبت کنیم چرا که ایران نفوذ زیادی در منطقه دارد.
هایکو ماس در ادامه نشست خبری با وزیر امور خارجه کشورمان به گفتگوهایش با ظریف درباره موضوعات منطقه ای، چون سوریه و یمن اشاره کرد و افزود: برای جمهوری فدرال آلمان مهم است که از تلاش‌های سازمان ملل در این راستا حمایت شود.
وی خاطر نشان کرد: این مسائل راه حل سیاسی دارند و نه راه حل نظامی لذا بسیار علاقمندیم در این باره با ایران صحبت کنیم چرا که ایران نفوذ زیادی در منطقه دارد و از این نفوذ استفاده می‌کند.
وزیر امور خارجه آلمان گفت: معتقدیم در راستای منافع ما و منطقه است که راه حل سیاسی برای توقف این درگیری‌های نظامی مطرح شود و این برای ما بسیار مهم است.
 
خواهان اجرای تعهداتیم، اما معجزه نمی‌توانیم بکنیم
وزیر خارجه آلمان تصریح کرد: موضع سه کشور اروپایی به طور مشترک حمایت از برجام است و ما خواهان این هستیم که تعهداتمان را اجرا کنیم البته معجزه هم نمی‌توانیم بکنیم.
هایکو ماس پس از مذاکره با محمدجواد ظریف در نشست خبری مشترک گفت: ما در منطقه‌ای هستیم که با شرایط بسیار حساس و جدی مواجهیم و افزایش تنش و شاید از کنترل خارج شدن آن و حتی رسیدن به مرحله نظامی در چارچوب منافع هیچکس نیست و به همین علت باید از آن جلوگیری کنیم.
وی افزود: من در چند روز گذشته و در سفری که به امان، ابوظبی و بغداد داشتم با تمام طرف‌ها صحبت کردم هیچ کس خواهان افزایش تنش‌ها نبود و این پیامی است که از طرف منطقه به تهران ​آوردم و انتقال دادم.
وزیر خارجه آلمان گفت: ما امروز صحبت‌های بسیار فشرده‌ای درباره برجام و نحوه ادامه آن داشتیم و در این چارچوب موضع آلمان و سه کشور اروپایی به طور مشترک، حمایت از برجام است.
ماس افزود: تمام تلاش ما این است که از شکست برجام جلوگیری کنیم و در این چارچوب در حال حاضر در تلاشیم اینستکس را راه اندازی کنیم هم در چارچوب سه کشور عضو برجام و هم فراتر از آن.
وی همچنین با قدردانی از دکتر ظریف و استقبال دوستانه اش از فرصتی که برای گفتگو درباره موضوعات مهم برای دو طرف فراهم شد تشکر و تاکید کرد: بسیار مهم است که این گفتگو‌ها به ویژه در شرایط کنونی ادامه یابد و در این شرایط تبادل صریح دیدگاه‌های دو طرف صورت گیرد.
 
ایران ثابت کرده به تعهدات بین المللی خود پایبند است
وزیر امور خارجه کشورمان گفت:جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده به تعهدات بین المللی خود پایبند است.
دکتر ظریف با بیان اینکه ایران به تعهدات بین المللی خود پایبند است افزود: ۱۹ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی این واقعیت را به اثبات رسانده، اما جمهوری اسلامی ایران موظف است به همان اندازه که به تعهدات بین المللی پایبند است از حقوق مردمش هم دفاع کند.
وی اضافه کرد: یکی از این حقوق، حقوقی است که در ماده ۳۶ برجام به رسمیت شناخته شده و اقدامات جدید جمهوری اسلامی ایران کاملا منطبق بر حقوق شناخته شده اش در ماده ۳۶ است.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما آمادگی داریم که این اقدامات را ادامه بدهیم، ​متوقف کنیم و بازگشت بدهیم حسب میزانی که شرکای ما نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام اقدام عملی انجام داده اند.
ظریف گفت: همچنین امروز فرصت داشتیم در مورد مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و دیدگاه خود را به صراحت مطرح کنیم.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد تلاش‌های آلمان و دیگر شرکای ۱+۴ برای حفظ برجام به نتیجه برسد و ایران نیز حتما دراین تلاش‌ها با آن‌ها همکاری خواهد کرد.
شناسنامه


کدخبر: ۲۲۲۴۷۶
تاریخ: ۱۳۹۸/۳/۲۰     ساعت: ۱۳ : ۵۹
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: سیاسی       زیرسرویس: سیاسی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ جمعه ۲۸ تير
  • ١٦ ذو القعده ١٤٤٠
  • Jul 19 2019