صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
رئیس کل گمرک:

تراز تجاری امسال یک میلیارد دلار مثبت شد

رئیس کل گمرک گفت: در ۱۰ ماه سال جاری ۳۶.۳ میلیارد دلار صادرات و ۳۵.۶ میلیارد دلار واردات داشتیم و در این بخش تراز تجاری یک میلیارد دلار مثبت است.

مهدی میراشرفی صبح امروز در نشست خبری در محل گمرک با اشاره به دوره‌های پر فراز و نشیب انقلاب گفت: با همراهی مردم همه پیچ و خم ها طی شد، ولی هیچ گاه شرایط کشور مانند امروز حساس نبوده است.

رییس کل گمرک ایران اظهار داشت: در مباحث تحریم این بار آمریکا بدون همراهی دنیا یکسری تحریم های یکجانبه را در دست اجرا دارد و ما هم متناسب با این شرایط باید رفتار کنیم.

میراشرفی ادامه داد: ما به دنبال این نیستیم که با آمار اشتباه به جامعه امید پمپاژ کنیم. چیزی که امروز نیاز جامعه است، همدلی خواهد بود و در این بخش تجارت خارجی نقش بالایی در ایجاد دولت رفاه دارد.

وی تاکید کرد: تامین بسیاری از نیازها به واردات و صادرات مرتبط است و ایجاد تسهیلات می تواند در این زمینه تاثیرگذار باشد و در 10 ماه نخست 36.3 میلیارد دلار صادرات و 35.6 میلیارد دلار واردات داشتیم و در این بخش تراز تجاری یک میلیارد دلار مثبت است.

وی خاطرنشان کرد: در 10 ماهه نخست سال کالاهای اساسی وارد شده به کشور مانند سال قبل است و 25 قلم اصلی وارداتی با سال قبل تفاوت معناداری ندارد و ما حدودا در ماه یک میلیارد دلار واردات کالای اساسی داریم.

رئیس کل گمرک ایران گفت: اهمیت این موضوع در عدم کمبود برای تامین کالاهای اساسی است و کمبود در برخی بخش ها شاید ایجاد به دلیل ایجاد شایعات باشد.

رئیس کل گمرک ایران تصریح کرد: آمار بیش از 36 میلیارد دلار صادرات و واردات بیش از 10 میلیارد دلار کالای اساسی امیدوارکننده است. در صادرات نسبت به سال گذشته دو درصد رشد داشتیم و در بخش واردات نیز 1339 قلم کالای لوکس ممنوع شد.

میراشرفی گفت:  در تعدد قوانین 45 قانون و 15 کنوانسیون بین المللی داریم و در تنوع سازنان های همجوار با 20 سازمان همکاری داریم و در تعدد عوارض دریافتی 33 نوع عوارض داریم.

وی با اشاره به حذف کاغذ از رویه های گمرکی، تصریح کرد: گمرک ایران در بخش تقویت مسیر سبز گمرکی اقدامات مثبتی انجام داده است. در مباحث پولشویی موفق شدیم یک لینک بین گمرک و سازمان های نظارتی ایجاد کنیم و در مباحث الکترونیکی کردن سامانه های اظهارنانه های گمرکی و عبور از بازبینی های سنتی اقدامات خوبی صورت گرفته است. از مجموع تولیدناخالص کشورها 20 درصد در فرایند تجارت قرار می‌گیرد و این موضوع برای کشورهای در مسیر ترانزیت بسیار قابل توجه است و نقش حمل و نقل دریایب در این بخش قابل توجه است.

معاون وزیر اقتصاد خاطرنشان کرد: موضوع تعامل با 20 سازمان مرتبط با گمرک نیز پیگیری می شود و ما در بحث مدیریت هماهنگ مرزی برنامه ریزی داریم ولی در بحث تعدد قوانین ایستایی در ترخیص کالا ایجاد می شود. در این بخش گمرک با بانک مرکزی و وزارت صمت تعامل بالایی دارد و از این طریق رسوب کالا در گمرکات کاهش یافت و با افزایش مدت زمان ثبت سفارش و تفویض آن به استان ها تسهیلاتی دز این راستا به عمل آمده است.

 

منبع: فارس

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۱۴۵۸
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۱۴     ساعت: ۱۴ : ۱۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۲۸ شهريور
  • ١٩ محرم ١٤٤١
  • Sep 19 2019