صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد:

در مقابل کسی که خلاف شعار رونق تولید عمل کند، می ایستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت از نمایندگان مجلس خواست تا با تخصیص اعتبار به حل مشکلات و تقویت زیرساخت های صادرات کمک کنند.

به گزارش  جهانی خبر_شاتا رضا رحمانی در نشست مشترک با هیات رئیسه فراکسیون توسعه صادرات غیر نفتی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وظیفه وزارت صنعت، حمایت از تولید است گفت: با توجه به شرایط ارزی، صادرات توجیه پذیر شد و واردات و قاچاق توجیه ناپذیر شده است و در همین خصوص باید صادرات ما در سال گذشته افزایش می یافت، اما اینگونه نشد و باید علت ها را ریشه یابی کنیم.
او اضافه کرد: یکی از برنامه های بنده در طی سال های گذشته برگزاری جلسات مستمر با تشکل ها بود، همه اشتراک نظر داشتند که با افزایش نرخ ارز به 6 هزارتومان صادرات رونق می یابد، حالا امروز ارز 14 هزارتومان شده، اما به آن اندازه صادرات افزایش نیافته است.
رحمانی با اشاره به اینکه صادرات به کشورهای منطقه اولویت ایران است، افزود: امسال، سال رونق تولید است و در تعامل با تمامی دستگاه ها به دنبال تحقق این شعار هستیم، اما در مقابل کسی که خلاف این شعار عمل کند، می ایستم و معتقدم راهکار اصلی رونق تولید صادرات است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت بازگشت ارز حاصل از صادرات و ارائه مشوق صادراتی را دو مساله مهم بخش تجارت قلمداد کرد و افزود: برای امسال پروژه صادرات به کشورهای همسایه را تعریف کردیم که در حال حاضر 23 میلیارد دلار است و فقط 2 درصد واردات این کشورها را تشکیل می دهد و باید تلاش کنیم این میران تا ۴ درصد افزایش یابد.

پتانسیل کشورهای آفریقایی

او ادامه داد: کشورهای آفریقایی نیز پتانسیل خوبی برای واردات محصولات ایرانی دارند، اما رقم بسیار ناچیزی به این کشور ها صادرات داریم و در این زمینه باید برنامه ریزی کنیم.
رحمانی با تاکید بر اینکه برای صادرات به کشورهای همسایه، باید زیرساخت ها را فراهم و تقویت کنیم، افزود: دولت هم در این حوزه کم و کاستی هایی دارد، چنانکه در بحث رایزن های تجاری با مشکل هایی روبرو هستیم که باید آن را رفع کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به صادرات 9 میلیارد دلاری به عراق و 2 میلیارد و 600 میلیون دلاری به افغانستان گفت: برای رونق صادرات، نیاز به اصلاحات زیرساخت است، اما این را هم باید باور کنیم که اقلام مصرفی مردم را نمی توانیم در شرایطی که مردم نیاز دارند، صادر کنیم.
او افزود: درباره پیمان سپاری ارزی نیز ضرورت دارد کارگروه مشترکی بین مجلس و دولت تشکیل شود و نواقص آن را بررسی و برای آن راهکار ارائه دهد.
رحمانی با بیان اینکه اگر صادرات برای ما مهم است مبلغ مشخصی را برای ایجاد این زیرساخت ها تخصیص دهیم، از نمایندگان مجلس خواست که در این رابطه اقدام لازم را انجام دهند.

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۵۸۵۴
تاریخ: ۱۳۹۸/۲/۱۵     ساعت: ۱۱ : ۴
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۲۵ شهريور
  • ١٦ محرم ١٤٤١
  • Sep 16 2019