صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
وضعیت لایحه ساماندهی مالیاتی معافیت‌های مالیاتی؛

رئیس کمیسیون برنامه، بودجه مجلس: حجم فرار مالیاتی ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است

رئیس کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس گفت: حجم معافیت‌های مالیاتی در کشور به حدود ۱۱۰۰ تا ۱۲۰۰ میلیارد تومان می‌رسد که رقم بالایی است، همچنین فرار مالیاتی هم ۱۰۰ هزار میلیارد تومان است که اگر بتوان این ارقام را به چرخه اقتصاد کشور و بودجه بازگرداند، می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

غلامرضا تاجگردون با اشاره به اینکه بررسی لایحه مالیات برارزش افزوده در مجلس بسیار طولانی شده است و باید هرچه سریعتر تعیین تکلیف شود، گفت: در برخی از بخش‌ها بحث مالیات رها شده است و در بعضی قسمت‌های دیگر هم باید ساماندهی شود.

رئیس کمیسیون «برنامه، بودجه و محاسبات» مجلس با بیان اینکه دولت یک چارچوبی را در بخش ساماندهی مالیاتی تدوین کرده است، اظهار کرد: این لایحه شامل مباحث معافیت‌های مالیاتی و جلوگیری از فرار مالیاتی است و به زودی به مجلس ارائه خواهد شد.

وی تاکید کرد: حجم معافیت‌های مالیاتی در کشور به حدود 1100 تا 1200 میلیارد تومان می‌رسد که رقم بالایی است، همچنین فرار مالیاتی هم 100 هزار میلیارد تومان است که اگر بتوان این ارقام را به چرخه اقتصاد کشور و بودجه بازگرداند، می‌تواند بسیار موثر باشد.

آنطور که خانه ملت گزارش داده است؛ تاجگردون با تاکید براینکه در لایحه ساماندهی مالیاتی معافیت‌های مالیاتی حذف نمی‌شود، گفت: معافیت‌ها تنها ساماندهی می‌شوند مثلا برخی بخش‌ها حدود 30 تا 40 سال پیش، از پرداخت مالیات معاف شده‌اند در صورتی که اکنون تبدیل به یکی از بخش‌های مهم اقتصادی شده و ظرفیت و درآمد بالایی دارند لذا باید در مورد معافیت مالیاتی آن‌ها تجدید نظر شود که این لایحه در اصلاح ساختار اقتصادی بودجه هم لحاظ خواهد شد.
 
محمدرضا پورابراهیمی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس که از نمایندگان پیگیر در زمینه جلوگیری از فرار مالیاتی است پیشتر در مصاحبه با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان، کف فرار مالیاتی را 40 هزار میلیارد تومان دانست.

پورابراهیمی پیش‌تر در اواخر سال 96 در زمان ریاستش بر کمیسیون اقتصادی مجلس طی نطقی در صحن علنی، گفت: «پیش‌بینی ما این است که معادل 40 درصد میزان مالیات قابل وصول در اقتصاد ایران، فرار مالیاتی است، یعنی اقتصاد ایران می‌تواند به راحتی 140 تا 150 هزار میلیارد تومان مالیات وصول کند».

پورابراهیمی اوایل تیرماه سال جاری نیز در یک برنامه تلویزیونی تصریح کرد: بیش از 50 تا 60 هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی وجود دارد که باید این میزان را به شدت بکاهیم.

منبع: میزان

شناسنامه


کدخبر: ۲۳۵۵۷۱
تاریخ: ۱۳۹۸/۶/۱۳     ساعت: ۱۰ : ۱۹
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اقتصادی       زیرسرویس: اقتصادی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۱ مهر
  • ٢٣ محرم ١٤٤١
  • Sep 23 2019