صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
جدیدترین خبرها از شورای شهر تهران؛

مصلحت کشور در کاهش اختلافات و تنش‌ها

رئیس شورای اسلامی شهر تهران: باید بدانیم که مصلحت کشور در کاهش اختلافات و تنش‌ها در داخل کشور و افزایش وحدت، همدلی و خدمت رسانی به مردم است

به گزارش جهانی خبر_خبرگزاری صدا و سیما، محسن هاشمی در ابتدای یکصدو چهل و هفتمین جلسه شورا با تبریک عید بندگی و یوم الله الاکبر، به شهروندان تهرانی با بیان اینکه مصلحت کشور در کاهش اختلافات و تنش‌ها در داخل کشور است افزود: در فرهنگ دینی ماهیت ماه رمضان به گونه‌ای رقم زده شده است که پس از پایان یافتن این ماه، تحولی در نگرش و رفتار مومنان ایجاد شود و نواقص و ناهنجاری‌های اخلاقی و رفتاری خود را دیگر تکرار نکنیم.
وی عید فطر را به معنای بازگشت انسان‌ها به فطرت پاک خود و عبور از انحرافات، بداخلاقی‌ها و ضایع کردن حقوق خود و دیگر انسان‌ها برشمرد و ادامه داد: اگر پس از عید فطر نگاه ما به یکدیگر انسانی‌تر شود، به معنای تاثیر گذاری ماه رمضان بر رفتار ماست.
رییس شورای اسلامی شهر تهران همچنین با اشاره به گذراندن سی امین سالگرد رحلت امام راحل و انتخاب حضرت آیت الله خامنه‌ای به عنوان رهبر انقلاب اسلامی تاکید کرد: همانگونه که در همه امور افراط و تفریط و تندروی و کندروی، مذموم وناپسند است، در تعامل ورابطه با رهبرانقلاب نیز اعتدال و میانه روی بر افراط و تفریط ترجیح دارد.
وی ادامه داد: از ابتدای انقلاب اسلامی، شاهد تقدیس و تملق و غلو در مورد رهبری امام خمینی و آیت الله خامنه‌ای از سوی جریانات تندرو بوده ایم و در برابر جریاناتی نیز براساس منافع خود، بدنبال تضعیف وتخریب و تصغیر جایگاه ولایت فقیه و رهبری نظام بوده اند که نتیجه عملکرد هر دو جریان که در جناح‌های راست و چپ، متغیر بوده، به زیان منافع ملی و برخلاف موازین اسلامی و علمی بوده است.
رییس شورای اسلامی شهر تهران یادآور شد: باید بپذیریم که بهترین شکل ارتباط رهبری نظام با مردم، در واقع بینی، انصاف و در نظر گرفتن مصالح جامعه تحقق می‌یابد، نه تقدیس و غلو رهبری موجب تعمیق و تقویت رابطه می‌شود و نه تخریب و تضعیف ولایت فقیه موجب تقویت ایران می‌گردد.
محسن هاشمی در یکصدو چهل و ششمین جلسه شورا تاکید کرد:، اما در این شرایط سخت و دشوار برای کشور و تشدید تهدید‌های خارجی، شاهد هستیم که رسانه‌های بیگانه وابسته به دولت‌های و جریانات خاص خارج از کشور، تمرکز خود را برتخریب رهبری و انتشار شایعات و مطالب مغرضانه وغیرمستند ویا تحریف تاریخ انقلاب با هدف منتسب کردن همه اشتباهات و مشکلات به عملکرد رهبری قرار داده اند که این مطالب، هم غیرمنصفانه وهم به زیان منافع و قدرت ملی است.
وی خاطرنشان کرد: باید بدانیم که مصلحت کشور در کاهش اختلافات و تنش‌ها در داخل کشور و افزایش وحدت، همدلی و خدمت رسانی به مردم است و از این رو تقویت همه دستگاه‌ها و مسئولان کشور در جهت خدمت به ایران ومردم، می‌تواند موجب بهبود وضعیت جامعه و کاهش نارضایتی‌های موجود از شرایط اقتصادی و مدیریتی کشور باشد.
به گفته هاشمی رعایت انصاف، اعتدال، صداقت و مصالح کشور در روایات تاریخ و انتقاد از مسئولان، موجب جلوگیری از افتادن جامعه از دام افراط به تفریط خواهد شد بر همین اساس وی از همه اصحاب رسانه و کارشناسان و نخبگان خواست که با نقد سازنده و ارائه نظر‌های ارزنده خود مسئولان را در مسیر خدمت بهتر به مردم یاری دهند.
 
ضرورت جلوگیری از تخلفات ساختمانی
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران درباره جلوگیری نکردن از تخلفات ساختمانی و اجرا نشدن تبصره ۷ ماده صد قانون شهرداری در شهر تهران تذکر داد.
محمد سالاری در­صد و چهل و ششمین جلسه شورا در تذکری گفت: متاسفانه با­وجود سازو کار‌های متعددی که برای کاهش تخلفات ساختمانی در شهرداری تهران وجود دارد، اما همچنان روند تخلفات ساختمانی رو به افزایش است و آمار نشان می‌دهد تعداد پرونده‌هایی که برای رسیدگی به کمیسیون‌های ماده ۱۰۰ ارسال می‌شود با پرونده‌هایی که در کمیسیون‌های داخلی مناطق مورد توافق قرار می‌گیرد و برای شهرداری درآمدزا بوده و به کمیسیون‌های ماده صد ارسال نمی‌شوند، برابر است.
وی ادامه داد: در قانون شهرداری‌ها تبصره ۷ قانون ماده ۱۰۰ را داریم که مربوط به عوامل و ماموران شهرداری و مهندسان ناظر است که آن‌ها را موظف به جلوگیری از شکل گیری تخلفات می‌کند، اما متاسفانه این تبصره اکنون در شهرداری­ اعمال نمی‌شود.
سالاری تصریح کرد: در شهرداری تهران پرونده تخلفات ساختمانی سهم بزرگی از پرونده‌های ساخت و ساز در شهر را شامل می‌شوند به صورتی که در سال‌های گذشته تعداد پرونده‌های بررسی شده در کمیسیون‌های ماده صد حدود ۱/۱ برابر پروانه‌های صادره در شهر تهران بوده، البته باید تخلفات رسیدگی شده در کمیسیون‌های داخلی مناطق را نیز به این آمار اضافه کرد که آن‌ها نیز سهم قابل توجهی را به خود اختصاص می‌دهد.
وی افزود: بر اساس بررسی‌های کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران، مساحت تخلفات رسیدگی شده در کمیسیون داخلی منطقه ۲ با مساحت تخلفات رسیدگی شده در کمیسیون‌های ماده صد، برابری می‌کند و در مجموع نشان می‌دهد تعداد پرونده‌های رسیدگی شده با موضوع تخلفات ساختمانی سهم بیشتری از پروانه‌های صادر شده­ در ساخت و ساز‌های تهران را دارند.
این عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: در این بین نقش ماموران شهرداری و مهندسان ناظر در رسیدگی به تخلفات نقش بسیار تعیین کننده‌ای است که در شهرداری تهران مغفول مانده است، مطابق فرازی از تبصره هفتم لایحه قانونی اصلاح تبصره‌های ماده صد قانون شهرداری ها، ماموران شهرداری مکلفند به امور ساختمان‌ها نظارت کنند و اگر از وقوع تخلف به موقع جلوگیری نکنند و یا در مورد صدور گواهی انطباق ساختمان با پروانه، مرتکب تقصیر شوند طبق مقررات قانونی باید به تخلفات آنان رسیدگی شود و در صورتی که عمل ارتکابی مهندسان ناظر و ماموران شهرداری واجد جنبه جزایی هم باشد از این جهت نیز قابل تعقیب خواهد بود.
وی افزود: با عنایت به موارد مطروحه و صراحت تبصره هفتم ماده صد، نسبت به عدم اجرای کامل این تبصره در شهرداری تهران به شهردار تهران تذکر می‌دهم و خواستار رسیدگی و اجرای به موقع و دقیق مفاد تبصره هفتم با تدبیر سازوکار‌های مربوطه هستم.
سالاری در پایان با اشاره به آخرین جلسه ستاد هماهنگی ماده صد گفت: در این جلسه مسئولین منطقه یک­ اعتراف کردند که هیچ سازو کاری برای اجرای تبصره ۷ ندارند و این تبصره عملیاتی نمی‌شود.
 
لزوم ارائه بموقع سند برنامه سوم توسعه شهر تهران
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در رابطه با لزوم ارائه به موقع سند برنامه سوم توسعه شهر تهران به شهرداری تهران تذکر داد.
مجید فراهانی در جریان صد و چهل و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران نسبت به ارائه به موقع سند برنامه سوم توسعه شهر تهران واکنش نشان داد.
وی گفت: رعایت قوانین و اجرای مصوبات شورا مهم‌ترین انتظار اعضا شورا از شهردار محترم و مدیران شهرداری تهران است، تا با رعایت و اجرای دقیق و به موقع مصوبات شورا در زمینه اداره هر چه بهتر شهر و شهرداری تهران فراهم گردد.
عضو شورای شهر تهران افزود: بر همین اساس و به منظور تاکید بر اجرای دقیق و به موقع تکالیف قانونی به عنوان نماینده مردم شریف تهران در اجرای بند ۳ ماده ۷۱ قانون شورا‌های اسلامی کشور درباره لزوم اجرای به موقع ماده ۹۴ برنامه پنج ساله سوم توسعه شهر تهران مصوب ۱۳۹۷ درباره "ارائه به موقع سند برنامه سوم توسعه شهر تهران" تذکر می‌دهم.
فراهانی با اشاره به یکی از ماده‌های برنامه توسعه اظهار کرد: بر اساس ماده ۹۴ برنامه پنج ساله توسعه سوم شهر تهران شهرداری موظف است با توجه به تایید چشم انداز، ماموریت، استراتژی‌ها و اهداف، سند برنامه اقدامات لازم را انجام دهد.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران با اشاره به اقدامات مورد نیاز در برنامه سوم توسعه عنوان کرد: برخی اقدامات مشتمل بر برنامه‌های اجرایی شامل تصویر کلان برنامه، جداول کمی، برنامه‌های راهبردی بخشی و فرابخشی و برنامه‌های موضوعات اولویت دار تا سطح عملیاتی است.
وی اضافه کرد: همچنین دیگر اقدامات شامل نحوه تامین و تجهیز منابع مورد نیاز شامل منابع فیزیکی، انسانی، فنی و مالی مورد نیاز و نحوه تامین مالی منابع مورد نیاز برای تحقق اهداف خواهد بود.
فراهانی اظهار کرد: شهرداری تهران لازم است این سند را حداکثر تا پایان اردیبهشت ۹۸ تهیه و برای تصویب به شورا ارائه کند که متاسفانه برغم اتمام مهلت مقرر قانونی شاهد اقدام و ارائه سند برنامه از سوی شهرداری تهران نبوده ایم که شایسته است اقدام لازم از سوی شهرداری در اسرع وقت صورت بگیرد.
رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در پایان گفت: امیدوارم با اقدام به موقع، موثر و اهتمام آقای حناچی؛ شهردار تهران در ارائه هر چه سریع‌تر سند برنامه و همراهی یکایک شما همکاران محترم در جریان بررسی و تصویب سند برنامه شاهد تبیین نقشه راه برنامه پنج ساله سوم به عنوان ملاک عمل مدیریت شهری در افق ۱۴۰۲ باشیم.

ثبات در نرخ عوارض ساختمانی سال‌ها به کام بساز بفروش‌ها بود نه مردم
عضو هیات رییسه شورا هم خواستار حمایت همه جانبه و اجرایی شدن لایحه به‌روزرسانی شده نرخ عوارض ساختمانیشد که در قالب مصوبه «عوارض افزایش ارزش قانونی ناشی از طرح‌های توسعه شهری و پارکینگ محله‌ای» به تصویب رسیده است.
بهاره آروین عضو هیات رییسه شورای اسلامی شهر تهران در جریان یکصدو چهل و ششمین جلسه شورا طی نطقی درباره اجرایی شدن لایحه به‌روزرسانی شده نرخ عوارض ساختمانی گفت:
در حالی که منبع اصلی درآمد شهرداری تهران، از محل وصول انواع عوارض ساخت‌وساز است، چرا و چطور شهرداری تهران، با ثابت نگه داشتن نرخ عوارض ساختمانی و عدم‌بروزرسانی آن مطابق با نرخ تورم سالانه، کاهش درآمد‌های شهرداری را به جان خریده بود؟
از همه همکارانم در شورای شهر و شهرداری تهران تقاضا می‌کنم متعهدانه پای منافع شهر و شهروندان تهرانی بایستند و با هرگونه کاهش ناموجه نرخ عوارض مخالفت کنند. از همه همکارانم دعوت می‌کنم اقدام ارزشمندشان در به روز کردن نرخ عوارض و دریافت سهم شهر و شهروندان از ساخت‌وساز‌های انجام شده در شهر را با قوت پیگیری کنند و نگذارند به نام مردمی که بیش از هرکس دیگری مستحق بهره‌مندی از درآمد‌های شهر هستند، فضا و آسمان این شهر مفت به حراج گذاشته شود تا منافع چندصدنفر انبوه ساز پایتخت تامین شود و همدستی شوم از بین رفته در سال‌های قبل، مجددا برقرار شود.
 
هزینه رفت و آمد در فیش حقوقی مدیران شهری به چه معناست
عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در مورد حق رفت و آمد در فیش حقوقی برخی مدیران دارای خودرو و راننده در شهرداری تهران­ تذکر داد.
حجت نظری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در صدو چهل و ششمین جلسه شورا­­ تذکری را درباره فیش حقوقی مدیران شهرداری و همچنین وسایل نقلیه در اختیار آنان ارائه داد و گفت: متوجه شدم که برخی از مدیران شهرداری، علاوه بر خورو‌هایی که دراختیار دارند و برای آن هزینه بنزین و سایر مخارج مصرفی را نیز دریافت می‌کنند، حدود چهارصد هزارتومان­ به عنوان هزینه ایاب و ذهاب می‌گیرند­ که این دریافتی قابل قبول نیست. ­
وی یادآور شد: لازم است به کارمندان عادی و بدنه کارشناسی شهرداری توجه بیشتری شود و هزینه‌های مازاد و غیر ضروری مدیران کاهش یابد و لازم است شورا در این‌گونه موارد حساسیت بیشتری از خود نشان دهد. افزایش توان کارشناسی شورا به طور طبیعی به رصد بیشتر­این‌گونه اتفاقات نادرست منجر می‌شود.
شناسنامه


کدخبر: ۲۲۲۴۱۴
تاریخ: ۱۳۹۸/۳/۱۹     ساعت: ۱۱ : ۴۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی       زیرسرویس: اجتماعی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
  • ٢٣ شوال ١٤٤٠
  • Jun 27 2019