صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

پایان تلخ یک دانشجوی متقلب!

برخی از دانشجویان برای پاس کردن امتحانات دست به تقلب می‌زنند، تقلبی که گاهی در ازای آن بهای سنگینی می‌پردازند.

به گزارش جهانی خبر از آنا، احضار و اخطار شفاهی، تذکر کتبی یا توبیخ کتبی بدون درج در پرونده دانشجو یا به‌همراه درج در پرونده دانشجو، حذف درس مربوط به تخلف، دادن نمره ۰/۲۵ در درس یا امتحان مربوط به تقلب، محرومیت از تسهیلات رفاهی دانشگاه (وام، خوابگاه و...)، دریافت خسارت از دانشجو، ممنوعیت انتخاب بیش از ۱۴ واحد درترم آینده، منع موقت از تحصیل به مدت یک یا دو نیمسال بدون احتساب سنوات، منع موقت از تحصیل به مدت دو نیمسال با احتساب سنوات، تغییر محل تحصیل دانشجو در صورت لزوم همراه با تغییر رشته تحصیلی، منع موقت از تحصیل به مدت سه نیمسال بدون احتساب سنوات یا با احتساب سنوات همگی بخشی از سرنوشت دانشجویانی است که از آنان در امتحانات پایان ترم تقلب گرفته شده است.

جرایمی که در ابتدای متن مطرح شده است تنها بخشی از تنبیهاتی است که دانشجویان متقلب به آن دچار می‌شود. منع موقت از تحصیل به مدت سه نیم‌سال با احتساب سنوات، منع موقت از تحصیل به مدت چهار نیم‌سال بدون احتساب سنوات، منع موقت از تحصیل به مدت چهار نیم‌سال با احتساب سنوات، تقلیل مقطع تحصیلی، اخراج دانشجو از دانشگاه با حفظ حق شرکت مجدد در آزمون ورودی برای واحدهای دیگر و اخراج و محرومیت از کلیه دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی از یک تا پنج سال از دیگر تنبیهاتی است که به‌عنوان تنبیه برای دانشجویان متقلب استفاده می‌شود.

تقلب در امتحانات پایان‌ترم مانند به همراه داشتن موبایل و هرگونه وسایل الکترونیکی (خاموش یا روشن)، فراهم کردن شرایط برای استفاده سایر دانشجویان از پاسخنامه خود یا کمک به دیگران برای پاسخگویی به سوالات، به همراه داشتن کتاب، جزوه، یادداشت، ماشین‌حساب و نوشتن اسم غیرواقعی روی پاسخنامه تخلف محسوب می‌شود که رفته رفته این اعمال در بین دانشجویان قبح خود را از دست داده است اما آیین‌نامه‌های و قوانین سخت قبح این اعمال را به‌گونه‌ای در بین دانشجویان بازگردانده است.

دانشجویان متقلب به کمیته‌های انضباطی خوانده می‌شوند. در این کمیته درخصوص دانشجو و تنبیه آن تصمیم‌گیری می‌شود. اکثر دانشجویان با عدم آگاهی از قوانین موجود در این کمیته حاضر می‌شوند و باید از خود دفاع کنند‌. همین موضوع به گاهی ضرر دانشجویان تمام می‌شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی، پس از بازگشایی دانشگاه ها، با این عنوان که رسیدگی به تخلفات دانشجویی در داخل دانشگاه به نفع کشور و دانشگاهیان است، آیین نامه انضباطی دانشجویان را مصوب کرد. در جلسات کمیته انضباطی جرائم عمومی دانشجویان، تخلفات آموزشی و اداری ،تخلفات سیاسی، تخلفات اخلاقی، استعمال مواد مخدر یا مداخله در خرید، فروش و توزیع اینگونه موارد رسیدگی می‌شود.

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۲۹۳۰
تاریخ: ۱۳۹۸/۴/۱۲     ساعت: ۹ : ۵۶
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: اجتماعی       زیرسرویس: اجتماعی
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • ١٥ محرم ١٤٤١
  • Sep 15 2019