صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی:

آیت‌‍‌الله جوادی آملی یک حکیم جامع در علوم عقلی، عرفانی و نقلی است

صالحی با بیان اینکه آیت‌الله جوادی آملی یک حکیم جامع در علوم عقلی، عرفانی و علوم نقلی هستند، گفت: در طول تاریخ علمایی را داشته‌ایم که این سه شاخه را با هم داشته‌اند اما اینکه کسی بتواند این سه شاخه را در سطح عالی داشته باشد و در آن صاحب‌نظر نیز باشد فراوان نیستند.

به گزارش جهانی خبر_وی ادامه داد: البته این سخن به این معنی نیست که دیگران تمایزات خاص خود را نداشته‌اند، در یک تفسیر ساده از آیت‌الله جوادی آملی می‌توان گفت ایشان یک حکیم جامع در علوم عقلی، عرفانی و علوم نقلی هستند، البته در طول تاریخ علمایی را داشته‌ایم که این سه شاخه را با هم داشته‌اند اما اینکه کسی بتواند این سه شاخه را در سطح عالی داشته باشد و در آن صاحب‌نظر نیز باشد فراوان نیستند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: ویژگی دیگر آیت‌الله جوادی آملی این است که وی یک حکیم مدرس هستند، افرادی هستند که شاگرد پرور بوده اما ایشان یک حکیم مدرس است که از طریق تعلیم شفاهی و مکتوب صدها شاگرد بلکه هزاران شاگرد در خان تدریس ایشان قرار گرفتند. این جز ویژگی‌هایی است که شاید همگان آن را ندارند.
صالحی یادآور شد: آیت‌الله جوادی آملی توانسته با تدریس ممتد و با مکتوبات فراوان این ویژگی را داشته باشد، از این رو به عنوان یک حکیم برجسته محسوب می‌شود.
وی افزود: ویژگی سوم این استاد بزرگوار این است که ایشان به عنوان یک حکیم اجتماعی مطرح هستند. اینکه فلسفه از حوزه نظری و انتزاعی به حوزه زندگی عملی و اجتماعی نزدیک‌تر شود یکی از دغدغه‌های ایشان بوده و هست که در آثار متنوعی به این موضوع پرداخته‌اند و همین امر نشان می‌دهد که باید حکمت اسلامی را به حوزه زندگی اجتماعی نزدیک کنیم و فاصله نظر و عمل را کم کنیم.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به ویژگی چهارم آیت‌الله جوادی آملی خاطرنشان کرد:ایشان حکیم متکلم هستند. ما همیشه دو شاخه را داشته‌ایم، متکلمان و فلاسفه که متکلمان به سوالات زمانه توجه داشته‌اند و فلاسفه به مباحث بنیادی اما استاد جوادی آملی حکیم متکلم هستند. یعنی در عین اینکه از یک خاستگاه فلسفی برخواسته‌اند به سوالات و شبهات زمانه نیز توجه دارند.
صالحی در ادامه با تاکید بر این مطلب که استاد جوادی آملی حکیم موسوعه‌نگار هستند، تصریح کرد: برخی همانند علامه مجلسی موسوعه‌نگار بوده‌اند یعنی کار دایره‌المعارفی انجام داده‌اند. آقای جوادی آملی هم تفسیر تسنیم و رحیق‌مختوم را دارند که صرفاً یک اثر نیست بلکه دایره‌المعارفی است که علوم عقلی و عرفانی دارد.
وی در پایان گفت: تک‌نگاری و موسوعه‌نگاری دو شاخه هستند. برخی تک‌نگاری دارند اما آن فضای جامعه‌نگری در آنها چندان به وجود نمی‌آید. بزرگانی قبل از انقلاب داشته‌ایم که در حکمت انقلاب اثرگذار بوده‌اند اما زمانی نداشته‌اند که آن را استمرار دهند همچون استاد شهید مرتضی مطهری؛ اما استاد جوادی آملی حکیم انقلاب هستند که مبادی نظری مفقوده‌ای را در حوزه‌های مختلف مطرح کرده‌اند.

 

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۱۶۵۶
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۱۸     ساعت: ۱۴ : ۵۵
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • ١٥ محرم ١٤٤١
  • Sep 15 2019