صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار

توقف عملیات‌های مربوط به کشف آثار باستانی در استان کرمان

یگان حفاظت میراث فرهنگی استان کرمان بدون تجهیزات و ماشین است و در این راستا کاوشگران از جستجوی آثار باستانی دست کشیده‌اند.

به گزارش خبرنگار حوزه میراث فرهنگی گروه اجتماعی خبرگزاری آنا، استان کرمان پهناورترین استان ایران محسوب می‌شود که به بهشت باستان‌شناسی معروف است. در کشور انواع حفاری‌ها به خاطر وضع تورم رو به افزایش است و این اقدام به‌خصوص در جنوب استان کرمان که یک منطقه باستانی محسوب می‌شود، بیشتر از استان‌های دیگر است.

بسیاری از مردم و حتی مسئولان استان کرمان از آثاری که پس از حفاری به‌دست می‌آید خبر ندارند، درحقیقت افرادی ناشناس با دو سه نفر نیرو برای حفاری به آنجا می‌آیند و عملیات مربوط به حفاری را به سرانجام می‌رسانند.

متأسفانه در استان کرمان تجهیزات مناسبی وجود ندارد و حتی خودرویی درجهت گشت‌زنی برای جلوگیری از حفاری‌های بی‌رویه وجود ندارد. ماشین‌هایی که در این استان برای گشت‌زنی و حفاظت مورد استفاده قرار می‌گرفت به‌دلیل قدیمی بودن فرسوده شده و اکثر دستگاه‌ها فروخته شده است و درحال حاضر شاید این بی‌تفاوتی میراث فرهنگی استان کرمان است که با وجود ۲۰۰ نیرو، یگان حفاظت هنوز یک خودرو برای گشت‌زنی ندارد.

تحویل کتیبه مسروقه دژ بهمن سمیرم به میراث فرهنگی اصفهان
شاید چیزی حدود ۱۰ خودرو و آن هم از نوع پژو که برای گشت‌زنی مناسب نیست در مناطق مختلف مانند جیرفت وظایف خود را انجام می‌دهند؛ از اسفند ماه به بعد گرما در جیرفت بیداد می‌کند و هیچ خودرویی بدون کولر در آنجا تردد ندارد و این باعث شده که مشکلات عدیده‌ای در این مناطق به‌وجود بیاید؛ تقسیم این ۱۰ خودرو که همگی سواری‌های معمولی هستند برای ۲۳ شهرستان غیر قابل تصور است و در حقیقت این امکانات همخوانی با یگان حفاظت ندارد.

البته وقتی ماشینی وجود نداشته باشد هرچه کشف می‌شود را نیروی انتظامی به دست می‌گیرد، در حالی که اگر گروه یگان حفاظت میراث فرهنگی استان کرمان خود کمین کرده باشند می‌‌توانند آن آثار را از قاچاقچیان و یا جلوتر از آن برای نگهداری در موزه به چنگ بگیرند.

گاهی این اتفاق یعنی پیدا کردن آثار عتیقه، از روی دشمنی است که مخبر آن را اعلام می‌کنند یا اینکه افراد خاص در حین کمین چیزی را مشاهده می‌کنند و یگان حفاظت میراث فرهنگی استان کرمان در اسرع وقت برای دریافت عتیقه‌ها اقدام می‌کند.

سه کارشناس میراث فرهنگی بانه در درگیری باقاچاقچیان زخمی شدند

اما متأسفانه در استان کرمان به‌خصوص در منطقه جیرفت هیچ امکانات حفاظتی وجود ندارد. در این منطقه با وجود فعال بودن ۷۰ نیرو، اما به‌دلیل نبود تجهیزاتی برای کنکاش و نگهداری مشکلات فراوانی به‌وجود آمده است؛ در این مناطق با توجه به آثاری که تاکنون به دست آمده نیاز به پهباد است تا در جاهایی مانند کوه یا دره و یا مناطق صعب العبور کنترل لازم صورت گیرد.

موزه‌های استان کرمان از کمترین سرویس‌های امنیتی و ناقص برخوردار است چرا که باید دوربین آن به‌روز و خاص باشد که احتیاج به نور نداشته باشد؛ برای مثال موزه باستان‌شناسی جیرفت لب رودخانه ساخته شده است که اگر سیل بیاید موزه خراب خواهد شد. حتی زمانی که سیل هم ‌آمد موزه را خالی کردند و بعد از فروکش کردن سیل آن را تجهیز کردند و درحقیقت سیلی که در استان کرمان می‌آید، آثار تاریخی را نمایان می‌کند.

استان کرمان انبار امنی ندارد که آثار موزه‌ای را در آن قرار دهند یعنی هیچ کدام از موزه‌های استان کرمان استاندارهای جهانی از لحاظ نور و گرما را ندارند چراکه کاوشگران معتقدند آثار هر چه در خاک بماند امنیت و ماندگاری‌اش بیشتر خواهد بود. به همین منظور در استان کرمان کاوش‌ها کنسل و تعطیل شده است.

ارگ بم

در این استان حدود ۱۲ هزار اثر تاریخی تخمین زده شده است که ۷ هزار اثر آن شناخته شده که ارزش تاریخی دارد و  ۷۰۰ اثر ثبت ملی شده و  هفت اثر نیز به ثبت جهانی رسیده است.

ارگ بم، باغ شاهزاده ماهان، روستای تاریخی میمند، بیابان لوت، سه قنات گوهرریز جوپار، اکبرآباد و قاسم آباد بروات بم از جلمه آثاری هستند که جهانی شده است.

بر اساس این گزارش، شاید بگوییم بی‌تفاوتی از میراث فرهنگی استان کرمان باشد اما این اتفاق غیر ممکن است که به گوش مرکز که همان سازمان میراث فرهنگی و گردشگری باشد نرسیده باشد، لذا آنها هم از این وضعیت خبر دارند و باید تمهیدات لازمی را در این باره درنظر بگیرند.

شناسنامه


کدخبر: ۲۲۰۰۸۵
تاریخ: ۱۳۹۸/۳/۵     ساعت: ۹ : ۵۲
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: هنر و اندیشه       زیرسرویس: هنر و اندیشه
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ پنج شنبه ۶ تير
  • ٢٣ شوال ١٤٤٠
  • Jun 27 2019