صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
با آغاز دهه فجر؛

راه‌اندازی ۴ خدمت جدید در آزمایشگاه نقشه‌برداری مغز

آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با آغاز دهه فجر از ۴ خدمت جدید خود رونمایی کرد

به گزارش جهانی خبر_خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی این آزمایشگاه؛ آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با آغاز دهه فجر از 4 خدمت جدید خود که شامل آزمایشگاه ارزیابی شناختی، راه‌اندازی نوبت کاری دوم، راه‌اندازی مرحله دوم سرور قدرتمند سریع محاسباتی و آزمایشگاه واقعیت مجازی است رونمایی کرد.

با اجرایی شدن مراحل راه‌اندازی آزمایشگاه ارزیابی شناختی در آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز، این بخش از آزمایشگاه با مجموعه آزمون‌های CANTab (مجموعه ارزیابی عصب روان‌شناختی کمبریج) و با کامپیوتر صفحه نمایش لمسی All-in-One آغاز به کار کرد.

مجموعه ارزیابی عصب روان‌شناختی کمبریج مجموعه‌ای است که به مسائل فرهنگی و زبانی وابسته نیست و دارای 25 آزمون است و یکی از معتبرترین مجموعه‌های ارزیابی عصب روان‌شناختی برای استفاده‌های پژوهشی و بالینی است.

این مجموعه در مطالعات پژوهشی متعددی در بیش از 2 هزار و 500 مقاله در حوزه‌های مختلف به ویژه کارکرد سیستم عصبی مرکزی، مطالعات روان‌پزشکی و نورولوژیکی مورد استفاده قرار گرفته است و تست‌های موجود در این مجموعه نسبت به تأثیرات مثبت و منفی دارویی، ژنتیکی و محیطی در افراد نرمال و همچنین جمعیت‌های بالینی، از حساسیت بالایی برخوردار هستند.

آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز در راستای رسالت خود در دو سال اخیر اقدام به ارائه خدمات با کیفیت به محققان و پژوهشگران سراسر کشور در حوزه نقشه‌برداری مغز کرده است که با توجه به استقبال محققان از این خدمات، موجب بالا رفتن ضریب اشغال آزمایشگاه‌های مستقر در این مجموعه شده به طوری‌که حداقل زمان انتظار برای شروع انجام طرح در برخی موارد به بیش از دو ماه رسیده است، با هدف ارائه خدمات بهینه در زمان مناسب، آزمایشگاه امکان جدیدی با عنوان «خدمت ویژه» را راه‌اندازی کرده است.

این خدمت به محققان این امکان را می‌دهد تا از نوبت دوم کاری آزمایشگاه برای شروع زودتر طرح‌های خود استفاده کنند.

اکنون این خدمت در دو آزمایشگاه MRI و EEG قابل دریافت است و پژوهشگران می‌توانند از نوبت دوم آزمایشگاه که بعد از ساعت 4 عصر در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد از این امکان استفاده کنند.

مرحله دوم سرور قدرتمند سریع محاسباتی آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با قابلیت‌های Memory (RAM): 128 GB، CPU (128 processor,2.1 GHz,~41 M cache) و Storage: 10 TB راه‌اندازی شد، با این امکانات پژوهشگران می‌توانند محاسبات و پردازش داده‌ها با حجم بالا و زمان طولانی خود را در حوزه نقشه‌برداری مغز به وسیله بستر نرم‌افزاری تعبیه‌شده بر آن به‌صورت موازی انجام دهند.

آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز، با دارا بودن یکی از به روز‌ترین ستاپ‌های (Virtual Reality) VR در آزمایشگاه واقعیت مجازی، قابلیت انجام تمامی آزمایش‌های این حوزه را فراهم کرده است. اکنون آزمایشگاه مجهز به دو دستگاه واقعیت مجازی Oculus Rift و HTC vive pro است که امکان اجرای طیف بسیار وسیعی از برنامه‌های VR را فراهم می‌سازد.

همچنین در این آزمایشگاه، ثبت هم‌زمان EEG-VR و آزمایش‌های fMRI پیش و پس از VR نیز امکان‌پذیر است.

آنچه در VR اتفاق می‌افتد ایجاد ورودی مناسب برای حواس محیطی انسان است که از طریق آن‌ها با جهان بیرون ارتباط دارد تا به صورت مجازی تجربه‌ای نزدیک به واقعیت مدنظر را برای فرد فراهم کند.

سیستم‌های واقعیت مجازی با استفاده از عینکی که بر روی چشم قرار داده می‌شود فضای دید فرد را به محیط مدنظر هدایت کرده و با استفاده از گوشی صدای متناسب با آن فضا را برای کاربر ایجاد می‌کند به این ترتیب کاربر به طور کلی از محیط اطراف درکی ندارد و به فضای مورد نظر برده می‌شود.

در سیستم‌های جدید برای ایجاد امکان اثر گزاری در فضای مجازی از دسته‌های مخصوصی برای کاربران استفاده می‌شود که بتوانند به نحوی حس داشتن دست را در فضای مجازی نیز تجربه کنند.

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۱۵۲۹
تاریخ: ۱۳۹۷/۱۱/۱۵     ساعت: ۲۰ : ۵۷
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: فناوری       زیرسرویس: فناوری
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ يکشنبه ۲۴ شهريور
  • ١٥ محرم ١٤٤١
  • Sep 15 2019