صفحه اصلی
جستجو پیشرفته
لطفا منتظر بمانید...
سازمانها و نهادها
گروه های خبری
اقتصادی
اجتماعی
هنر و اندیشه
محله خبر
اختصاصی جهانی پرس
تولید، اکران و پخش
آرشیو اخبار
رییس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور:

دستگاه های دیالیز ساخت داخل، عملکرد مطلوبی دارند

رییس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: اینکه خدمت در زمینه پیوند، خدمت به نیازمندترین افراد محسوب شده و در بسیاری از موارد پیوند یک انتخاب نیست، بلکه یک ضرورت است.

به گزارش  جهانی خبر_وبدا، دکتر مهدی شادنوش در اجلاس معاونین درمان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور، با بیان این مطلب، اظهار کرد: میزان PMP (شاخص اهدای عضو) در 7 ماهه آخر سال گذشته، 11.26 درصد بوده است که تقریبا میزان قابل قبولی است.

وی با بیان اینکه دانشگاه های یزد، کهگیلویه و بویر احمد، شهید بهشتی، چهارمحال و بختیاری و سمنان 5 دانشگاه برتر در حوزه شناسایی و فراهم آوری اعضا پیوندی هستند، افزود: میانگین نسبت بیمار دیالیز به تخت دیالیز در کل کشور 4.6 درصد است و بیمارستان های اسدآباد، سمنان و خمین، بهترین نسبت را در این شاخص در کل کشور دارا هستند. اما شاخص هدف برای سال جاری 4.4 بیمار به ازای هر تخت دیالیز است که برای رسیدن به شاخص مذکور، نیاز به ایجاد 646 تخت جدید است.
 
رییس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت گفت: در خصوص دستگاه دیالیز تولید داخل، عملکرد دستگاه های توزیع شده در حد مطلوب بوده و قرار بر ساخت 200 مورد در ماه است. با ساخت این تعداد دستگاه، بسیاری از مشکلات مان در زمینه درمان بیماران دیالیزی حل خواهد شد.

دکتر شادنوش با بیان اینکه میانگین کشوری سهم دیالیز صفاقی از کل دیالیزها، 4.7 است، ادامه داد: هرساله به صورت ناخالص، 7000 نفر به بیماران دیالیزی اضافه می شوند، بنابراین باید به دنبال راه های جایگزین مانند دیالیز صفاقی و پیوند، بود.

وی گفت: انتظار می رود مطابق برنامه دیالیز صفاقی سال 1398، افزایش سهم دیالیز صفاقی از 4.6 درصد به 5.1 درصد برسد و برنامه دیالیز صفاقی در دانشگاه های فاقد این خدمت نیز انجام شود.

دکتر شادنوش از تصویب دوره مهارتی و حرفه ای پرستاری دیالیز توسط مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای معاونت آموزشی خبر داد و گفت: از این رو، با هماهنگی با معاونت های آموزشی دانشگاه ها و مرکز ملی آموزش مهارتی و حرفه ای وزارت بهداشت، دوره های این برنامه آموزشی با امتیاز بالا ارائه خواهد شد.

رییس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت با بیان اینکه در یک سال گذشته، 83 مرکز مراقبت جامع بیماران خاص افتتاح شده است، خاطرنشان کرد: نیاز امروز پیگیری و نظارت براجرای بسته خدمات پنج گانه در مراکز جامع، شامل تزریق خون و فرآورده های خونی، ویزیت و مشاوره، عرضه داروهای تخصصی، دندانپزشکی و توانبخشی است.

وی افزود: ارائه خدمات اورژانسی دندانپزشکی شبانه روزی (اورژانس نوروزی) در سال 97 در 23 مرکز بوده، اما در سال 98 این تعداد به 56 مرکز رسیده است.

دکتر شادنوش درخصوص درمان ناباروری گفت: مساله ناباروری، مساله ای فراوزارتخانه ای است و سطوح مختلف حکومت از بالاترین قسمت های سیاستگذاری تا مراکز بهداشتی، درمانی نتایج را رصد می ‌کند. اعتبارات این بخش به روز و به صورت نقد به میزان قابل توجهی به دانشگاه ها پرداخت می شود. امروز تعداد دانشگاه های ارائه دهنده مراکز ناباروری، 41 دانشگاه است، تعداد مراکز دولتی ناباروری، 45 مرکز و تعداد مراکز خصوصی نیز 40 مرکز برآورد شده است.

رییس اداره پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت در پایان تاکید کرد: سیاست‌های سلامت درخصوص مراکز ترک اعتیاد، ساماندهی این مراکز است. دانشگاه علوم‌پزشکی البرز در این زمینه پیشگام بوده و طرحی جامع و عملیاتی اجرا کرده است./

شناسنامه


کدخبر: ۲۱۵۸۵۰
تاریخ: ۱۳۹۸/۲/۱۵     ساعت: ۱۰ : ۵۹
امتیاز به این خبر:
  • 0
سرویس: فناوری       زیرسرویس: فناوری
انتشار:
تماس با ما


نام :*
ایمیل:
متن پیام :*
ارسال
نظرات


استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است
  • ۱۳۹۸ دوشنبه ۶ خرداد
  • ٢٢ رمضان ١٤٤٠
  • May 27 2019